Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanı İngiltere’nin tutumunu eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cidde/Said el-Ebiz

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ndeki (BMİHK) Avrupa Birliği üyesi bazı ülkelerin meşru hükümet ve onu destekleyen Arap koalisyonunun çalışmalarını değerlendirme konusunda ön yargılı davrandığını söyledi. Yemani yaptığı açıklamada, BMİHK’nın Yemen’de soruşturma yapmakla görevli uzmanlardan oluşan Özel Uluslararası Yemen Heyeti’nin görev süresinin uzatılmasına ilişkin son kararını kabul etmeyeceklerini belirtti.

İngiltere’nin oy kullanması Yemen’e karşı haksızlık

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Yemani, özellikle Yemen’le ilgili bu oylamada İngiltere’nin oy kullanmasını Yemen’e karşı haksızlık olarak nitelendirdi.

Yemani BMİHK’daki oylama öncesinde dışişleri bakanlarıyla görüşerek uzlaşıya varmak ve ülkesine karşı oy verilmemesi için mücadele ettiğini belirtti. Bakan Yemani, “Ne yazık ki, bu ülkeler Avrupa’nın genel görüş birliğinden çıkamayacaklarını belirttiler” ifadelerini kullandı.

Avrupalılar hala İran’la nükleer anlaşmayı savunuyorlar

Avrupa ülkelerinin kendi hesapları var ve bu hesaplar ABD’nin İran’ı izole etmesine ve bölgedeki terörist faaliyetlerini durdurmasına yönelik uluslararası çabayla çelişiyor. Avrupalılar hala İran’la nükleer anlaşmayı savunuyorlar. Bu yüzden İranlı mollalar ve çok sayıda ülkeye uzanan terör kolları, hesap vermeden terör eylemlerini sürdürmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bazı AB ülkelerinin desteklediği raporların şüpheli unsurlar tarafından yazıldığına işaret eden Yemen Dışişleri Bakanı, bu raporların BM misyonlarıyla çalışan Hizbullah liderlerinin BM koridorlarında güçlü bir şekilde ilerleme kaydetmelerinde etkili olduğunu belirtti. Bu hamlenin, Yemen’in çalışmalarının yanı sıra siyasi ve askeri görevlerini etkilemeyeceğini vurgulayan Bakan Yemani, “BMİHK’da müttefikleri olan İran projesinin üstesinden geleceğiz” dedi.

Barış girişimlerinin başarısızlığı sonucu operasyonlar başladı

Hükümetin, tüm barış girişimlerinin başarısızlığa uğraması ve özel temsilcinin yaklaşık 4 ay boyunca hiçbir çalışma yapmadan beklemesinin ardından askeri operasyonlara başvurduğunu açıkladıklarını söyleyen Bakan, Hudeyde Limanı için bir barış yolu bulmak üzere koşulsuz bir ateşkes yapıldı. Ne yazık ki şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

Cenevre’ye Husilerin müzakere masasına oturması için değil, istenen huzurun sağlanması amacıyla gittik. Husilerin BM ve Yemen Özel Temsilcilerine karşı saygısızlığı ve pervasızlığı gözler önüne serildi” şeklinde konuştu.

Yemani, BM Yemen Özel Temsilcisi ile New York’ta yaptığı görüşme ile ilgili olarak ise; “Toplantı kısa sürdü. Yemen Cumhurbaşkanı’nın barış için çalışmak zorunda olduklarına dair mesajını ilettim. Barışa ulaşamazlarsa, barış arayan insanların umutlarını hayal kırıklığına uğratırlar” ifadelerini kullandı.