Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanı Şarku’l Avsat’a Cenevre müzakerelerini yorumladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, İsviçre’nin Cenevre kentinde Yemen’e ilişkin düzenlenen müzakerelerin yeni oturumunun Perşembe günü başlayacağını söyledi. Cenevre müzakerelerinin taraflar arasında güven inşa etmeye yoğunlaşacağını belirten Yemani, siyasi bir çözüme ulaşma ihtimalini ise uzak gördüğünü dile getirdi.

Yemen Dışişleri Bakanı, “Husiler, güven inşa eden bir adım atarsa, müzakerelerin sürdürülmesi, kalıcı barışın tesisi ve İran destekli darbenin (Yemen’in iç işlerine müdahalenin) sonlandırılması için bir umut yakalayabiliriz” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e desteği

Yemani, dün ise Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Daimi Temsilcisi Martin Griffiths ile bir araya geldi. Toplantıda, BM’nin Yemen’deki barış çabaları ve Suudi Arabistan’ın bu ülke için BM’ye sunduğu destek konuşuldu.

“Taraflar arasındaki güvenin tesisi, Yemen’de istikrarın sağlanması ve mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor”

Toplantıya dair Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Yemen Dışişleri Bakanı Yemani, “Hükümet heyetinin Husi militanların kontrolündeki bölgeler dahil, Yemen’deki mağduriyetlerin giderilmesi için Cenevre’ye gitmeye hazır olduğunu” söyledi. Yeni Cenevre oturumunun temel hedefinin, taraflar arasında güvenin tesisi, istikrarın sağlanması ve mağduriyetlerin giderilmesinin yollarını araştırmak olduğunu söyleyen Yemenli Bakan, “Binlerce aile, yakınlarının Husi darbecilerin hapishanelerinde bulunması nedeniyle acı çekerken, Cenevre müzakerelerinde tutuklu ve kayıpların durumunun da ele alınması gereklidir” şeklinde konuştu.

Açıklamasında, Husi militanların kendi kararını veremediğini ve bölgede emperyal amaçlar güden İran tarafından yönlendirildiğini söyleyen Yemani, “Hükümet, BM temsilciliğiyle koordineli şekilde, Yemen’i karanlık bir tünele sokan ve ülkeye verdiği zararın farkında olmayan bir darbeci grubun varlığından kaynaklanan sorunları çözmek için Cenevre’de olacak” ifadelerini kullandı.

Yemen’den Cenevre müzakerelerine 14 kişilik heyet

Yemen, Cenevre müzakerelerine 14 kişilik heyet göndereceğini aktarırken, Husiler kendi katılımcılarına ilişkin henüz bir bilgi paylaşmadı.

Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Yemen’deki son askeri gelişmelere de değinen Yemani, Yemen Ulusal Ordusu’nun birçok cephede Husileri yenilgiye uğratarak ilerleme kaydettiğini belirtti. Husilerin vaktinin hızlı bir şekilde tükendiğine işaret eden Bakan, Husilere ‘Yemen halkına verdikleri zararların farkında olma’ çağrısında bulundu.

Daha önce yaptığı açıklamalarda, Cenevre müzakerelerinin, hükümet ile Husiler arasında dolaylı müzakereler şeklinde gerçekleştirileceğini ifade eden Halid el-Yemani, bunun başarısız olması halinde doğrudan müzakerelere geçecekleri bilgisini vermişti.

Gözlemciler ise Husilerin savaşı uzatma inadı yüzünden müzakerelerin başarıya ulaşmasının zor olduğunu vurguluyor.