Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Dışişleri Bakanlığı, BM’den İnsani İşler Sorumlusu’nu değiştirmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen İnsani İşler Koordinatörü Jimmy McGoldrick’i Husilerden taraf olmak ve BM kararlarını ihlal etmekle suçlayarak, BM’den yerine başka birini atamasını istedi.

Bakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamada, “BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Jimmy McGoldrick, Husi militanların işlediği katliam, kaçırma ve bombardımanlara rağmen Husilerden yana bir tavır takındığı” belirtilerek, “McGoldrick, takındığı taraflı tavırla görevi etrafında soru işaretlerine sebep olmuştur” denildi.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nda (SABA) göre, Bakanlık kaynaklarının yaptığı açıklamada, “BM İnsani İşler Koordinatörü McGoldrick tarafından, 28 Aralık günü yapılan açıklama, siyasi ve taraflı bir açıklama olmakla birlikte, Husi militanların, Başkent Sana’yı büyük bir hapishaneye çeviren, Yemen halkının mağduriyetlerini ve Yemen’deki yıkımı artıran savaş suçlarına hiçbir şekilde değinmemiştir” ifadeleri kullanıldığına işaret edildi.

McGoldrick’in, Husilerden sürekli olarak, “Otorite” olarak bahsetmesinin garipsendiği ve bu ifadelerin BM kararlarına aykırı olarak, Husilere meşruiyet devşirmek için kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, McGoldrick’in, yanlış malumatlara dayanarak, Husiler hakkında peşin hükümlere vardığının altı çizildi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı’nın, BM’nin insan hakları ve sivillerin korunmasında önemli bir rol oynadığına inandığının vurgulandığı açıklamada, BM’den hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde yapılan işleri yeniden gözden geçirmesi ve Yemen’deki insani işler koordinatörlüğünde kalıcı ve olumlu değişikliklere gitmesi talep edildi.

Açıklamada, Yemen’de tekrar eden insan hakları ihlalleri, sivillerin hedef alınması ve şiddet olaylarının sorumluluğu İran destekli darbeci Husi militanlara yüklenirken, Husilerin işlediği bu suçların uluslararası toplum tarafından kınanması ve BM yetkililerinin Yemen’e dair yanlış malumatlardan hareketle fikir inşa etmemesi gerektiği kaydedildi.

Öte yandan, Yemen’de Koalisyon Resmi Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, önceki gün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Yemen Koordinatörü McGoldrick’in yaptığı bir açıklamada, Husi militanları De Facto yönetim olarak tanımlamasını eleştirdi. Açıklamanın BM kararlarına aykırı olduğunu belirten el-Maliki, BM temsilcisinin darbeci Husi milislere bu tanımla, meşruiyet kazandırmaya çalıştığı değerlendirmesini yaptı.

“İnsani yardım işini siyasallaştırmaktadır”

Maliki, konuya ilişkin açıklamasında, “BM’nin İnsani İşler Yemen Koordinatörü, açıklamasında aktardığı malumatları hiçbir bilgiye dayanmadan ön yargıyla aktarmıştır. Husilerin, Yemen halkına karşı işlediği savaş suçlarını ve son olarak, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) liderlerine yönelik suikastlerini görmezden gelerek, insani yardım işini siyasallaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Bu açıklamalar BM’nin güvenirliliğine zarar veriyor”

Arap koalisyonunun daha önce de BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi’nin, Yemen’deki çocuklar ve silahlı çatışmalar hakkında verdiği bilgilerin yanlışlığına vurgu yaptığını belirten Maliki, BM yetkililerinin yanlış bilgiler üzerine yaptıkları yorumların BM’nin güvenilirliğine zarar verdiğini sözlerine ekledi.

McGoldrick tarafından yapılan açıklamayı, Arap koalisyonu adına kınadığını belirten Maliki, BM’nin Yemen’deki insani faaliyetlerini ve personellerinin yeterliliğini gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi. BM Özel Temsilcisi İsmail Vild el-Şeyh Ahmet’in Hudeyde Limanı’na dair önerdiği planın uygulanmasını talep etti.

Maliki, yaptığı açıklamasında, Arap koalisyonunun başta sivillerin korunması ve uluslararası savaş hukukunun uygulanması konularında olmak üzere Yemen’e ilişkin bütün uluslararası kararlara uyduğunu belirterek, koalisyon güçlerinin, İran destekli Husi militanların sebep olduğu kötü insani şartların iyileştirilmesi ve Yemen halkının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için çalıştığının altını çizdi.