Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ve Dünya Bankası ‘yeniden yapılanma’ görüşmeleri yapacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti ve Dünya Bankası yetkilileri, Yemen’in yeniden inşası için hazırlanan proje hakkında görüşmeler yapmak için Riyad’da toplanacaklar. İlk tahminlere göre Yemen’deki savaşın neden olduğu tahribatın mali değeri yaklaşık 80 milyar dolar.

Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed el-Meytemi, Şark’ul Avsat’a, “Birçok bakanlığın temsil ettiği Yemen hükümeti, Dünya Bankası uzmanları ile birlikte Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Yemen’in yeninden yapılandırılmasına dair süreci görüşmek üzere toplantılar düzenleyecek. Toplantılarda Dünya Bankası’nın birkaç ay önce ‘Yemen’i kurtarma ve yeniden yapılandırma planı’ adı altında hazırladığı projeyi ele alacağız” dedi.

Toplantıda, barış süreci boyunca Yemen toplumunda ‘iyileştirme’ sisteminin oluşturulması kapsamında sağlık, elektrik, su, konut, mülteciler ve mültecilerin dönüşü gibi hayati konuların ele alınması bekleniyor.

Görüş birliğine varamazsak çatışma sürekli devam eder

El-Meytemi konuşmasını şöyle sürdürdü, “Dünya Bankası’nın Yemen’deki Bölge İdaresi ve ilgili Yemen bakanlıklarının temsilcileri bir günlük bir çalıştaya katılıyor. Bu projenin hayati önem taşıdığına ve gelecek için önemli bir barışı inşa belgesi olduğuna inanıyoruz. Ulusal bir vizyona sahip olmayan, yeniden yapılanma ve iyileşmeye açık olmayan herhangi bir ülkede barış süremez. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, çatışmalara tanık olan 144 ülke var. Çünkü çatışma ortamında, toplumsal partilerin yeniden yapılandırma ve iyileşme konusunda görüş birliğine varamaması çatışma durumunu sürekli arttırdı.”