Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ekonomisini Destekleme Dörtlüsü Riyad’da toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD ve İngiltere’nin de yer aldığı Yemen Ekonomisini Destekleme Dörtlüsü, Yemen Merkez Bankası’na destek vermeyi sürdürme ve Yemen Riyali’ni istikrara kavuşturma sözü verdi.

Suudi Arabistan Krallığı, Yemen Büyükelçisi ve Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın Yemen Merkez Bankası’nı destekleme faaliyetlerine öncülük ettiğini ifade ederek Yemen Merkez Bankası’na son olarak 2 milyar dolarlık hibede bulunduğunu söyledi. Cabir, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Yemen Merkez Bankası’nın 15 personeline verdiğimiz eğitim geçen hafta tamamlandı. İhtiyaç duydukları teknik yardımlara dair mekanizmalara hakkında kendilerine bilgi verildi” dedi.

Dün düzenlenen Yemen Ekonomisini Destekleme Dörtlüsü toplantısına başkanlık yapan Cabir, açıklamasında şunları söyledi;

“Yemen Merkez Bankası’na ne tür destekler sağlayabileceğimizi ve Yemen’de istikrarın sağlanmasına nasıl yardım edebileceğimizi istişare ettik. Amacımız, Yemen’e insani yardımları en iyi şekilde ulaştırmak. Suudi Arabistan, Yemen Merkez Bankası’na destek faaliyetlerine öncülük ediyor. Bu kapsamda önce toplam 3 milyar dolarlık iki hibe sağlamıştık. Bu hibeler Yemen ekonomisine katkı sağladı.”

BAE’den yapılan açıklamada da Yemen Merkez Bankası’na teknik eğitim desteği sağlamayı kabul ettikleri belirtildi. ABD ve İngiltere’nin de bu konuda istişarede bulunmaya hazır olduğu kaydedildi.

Riyad’da düzenlenen Yemen Ekonomisini Destekleme Dörtlüsü toplantısına Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu da (İMF) katıldı. Yemen’in ekonomik istikrarına katkı sunmak için tecrübelerini aktardı. Alınan kararların uygulanmasına dair istişarelerde bulunmak üzere yakın zamanda yeni bir toplantı düzenleneceğini aktaran Cabir açıklamasında, “Yemen tarafıyla da ekonomi uzmanları ve teknik konulara dair bir toplantı düzenlenecek” bilgisini verdi.

Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki Yemen meşru hükümeti, İran destekli Husi milislerin Dünya Bankası Yemen Şubesi’nin başkent Sana’daki ofisine 2016 yılının eylül ayında düzenlediği baskın sonrasında Aden geçici başkent olarak ilan edilmişti.

Yemen Merkez Bankası da dış hesapları açmak doğrultusunda attığı adımlar çerçevesinde ABD Federal Bankası’nın şartlarını yerine getirme çalışmalarına başlamıştı. Yemen Merkez Bankası’nın Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’deki dış hesapları açması konusunda ise müzakereler devam ediyor.