Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Genelkurmay Başkanı: Avrupa ülkeleri lojistik destek teklif etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Tuğgeneral Tahir el-Akili, darbecilerin kontrolü altındaki Yemen topraklarından geri kalanının özgürleştirilmesinin yakın olduğunu, bunu kontrol eden faktörlerin varlığına işaret ederek, savaşın faturasını azaltmak ve sivillerin hayatlarını her yönüyle korumak için doğru bir şekilde işlem yapmanın gerektiğini, söyledi.

Akili, Şark’ul Avsat’a verdiği röportajda, ordunun büyük kazançlar elde ettiğini, Husi liderlerini öldürmeyi başardıklarını söyledi. Husilerin, İranlılardan daha tehlikeli olduklarını vurguladı.

Akili, Hudeyde’nin kurtuluşu ile ilgili olarak “Hudeyde konusunda ortak bölgesel ve uluslararası bir karar olacak, şehre uygun bir zamanda bir operasyon düzenlenecek” dedi.

Koalisyon güçlerinin her yönde önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Orduya hizmet etmek ve geliştirmek için mümkün olan tüm olanakları sağladı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen halkının haklarını savunmak için ön saflarda Yemen ordusuyla yan yana çalışıyor, dedi.

Avrupa Birliği, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerin orduya lojistik destek sağlamak istediklerini belirten Akıli Avustralya ile “Sahil Güvenlik” konusunda da işbirliği yaptıklarını belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Akıli şu şifadeleri kullandı: “Hiç şüphe yok ki, yeni bir ordunun oluşturulması için herhangi bir inşaa sürecinin karşı karşıya bulunduğu zorluklar var, bu güçlüklerden birisi ordunun altyapısının oluşturulması, özellikle eğitim kamplarının sıfırdan tesisi ve eğitilmesi, imkanları geliştirme ve artırma gibi. Ordunun geri dönmesine izin verecek tüm koşulları yaratmak için hükümet ve ordu liderliği tarafından büyük bir kararlılıkla birtakım engelleri çözümlemek gerekiyor.

İran piyonları ülkeye sağlık, ticaret, insani yardım çalışmaları gibi çeşitli şemsiyeler altında girmişler. Herkesin bildiği gibi, kendi gündemleri var. Ancak bunların varlığından daha tehlikeli olan, bir grup Yemenli grup İran’da eğitildi. Uzun süreler boyunca öğrendikleri ve İranlıların kendisinden daha fazla İranlı hale geldiler. Tüm Yemenlilerin Bu grubun sinsiliklerine karşı teyakkuzda olması gerekiyor.”