Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen halkı hayat pahalılığının altında eziliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de darbeci husilerin maaşları ödememesi ve sürekli olarak zam yapmaları nedeniyle yaşanan insani kriz derinleşiyor.

Uluslararası kuruluşların verilerine göre Yemen’de başta işgal altındaki başkent Sana olmak üzere ülkenin İran destekli Husi milislerinin kontrolündeki bütün şehirlerinde Yemenliler, uluslararası alandaki en kötü yaşam şartlarında yaşamını sürdürmeye çalışan halk konumunda.

Yemenliler, maddi ve manevi terörüne maruz kalırken temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için Husilere militan olmak zorunda kalıyor.

Darbeci milisler, birçok insanı açlığa mahkum ederken adam kaçırma, suikast, soygun ve yağma faaliyetlerini de sürdürüyor.

Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde insani şartlar her geçen gün biraz daha kötüleşiyor.

Hızla düşmeye devam eden Yemen riyali tarihinin kötü seviyesine geriledi. Döviz pazarında 500 Yemen riyali 1 dolar ediyor.

Sana halkı, Husi milislerin Merkez Bankası’nın meşru hükümet tarafından geçici başkent Aden’e taşınmasını fırsat bilerek memurların maaşlarını dağıtmadığını ve ancak 5 ayda bir yarım maaş verildiğini ifade ediyor. Husiler bununla birlikte yüzde 100’e varan zamlar yapıyor ve halktan ek vergiler alıyor.

Başkent Sana’da faaliyet gösteren Scop İnsani Medya Araştırma Merkezi Başkanı Muhammed el-Karmi, Husilerin Sana’yı işgal ettikleri ilk günden beri hükümeti yıkmalarının sebebinin yakıt fiyatlarını düşürmek ve pahalılığı önlemek olduğunu söyledi. Husilerin ilk olarak petrol yakıtlarına zam yaparak işe başladığını belirten Karmi darbeci militanların bu konuyu Yemen’de İran’ın ajandasını uygulamalarının bir kılıfı olarak kullandığını dile getirdi.

Husilerin, Yemen halkına yönelik insan hakları ihlallerine de değinen Karmi, darbeci milislerin halkı “bir lokma ekmek için kendilerine militan olmaya zorladığını” ifade etti.

Doların Yemen riyali karşısındaki yükselişi konusunda da şunları söyledi:

“2014 öncesinde 1 dolar 200 Yemen riyaliyken bugün 500 riyal seviyesine ulaştı. Doların bu yükselişinin temel sebebi Husi milislerinin devlet hazinesini boşaltması ve Merkez Bankası’nın Sana’da kalan kısmının 2015-2016 yıllarında iflas etmesidir. Bu durum ise ekonominin çökmesine neden oldu. Suudi Arabistan, Merkez Bankası’na 2 milyar dolarlık destek vermeseydi Merkez Bankası da tamamen çökmüş olacaktı.”