Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, Hudeyde planını reddeden Husilere karşı sessiz kalan BM’yi kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in ABD Büyükelçisi Ahmed Avad bin Mübarek, Yemen’in limanlarının tamamen kullanıma açılması için yapılan Hudeyde planını reddeden darbecilere karşı sessizliğini bozmayan Birleşmiş Milletler’i (BM) sert bir dille eleştirdi.

Mübarek, Şarku’l Avsat’a telefon ile yaptığı açıklamada, “Siyasi krizler arasında Hudeyde Limanı’nın gerçek sorunu unutuldu. Liman kaçakçılık için kullanılıyor. Darbeciler BM’nin liman üzerinde denetçi olması ile ilgili planı da reddettiler” ifadelerini kullandı.

Yemen’deki limanların yeniden çalışmaya başlamasına rağmen BM’ye bağlı kurumların ülkede açlık olduğuna dair düzenledikleri kampanyalar ise durmadı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan tarafından talep edildiği üzere BM’nin denetleme sistemini görüşmek için Riyad’a teknik bir ekip göndermeye hazır olduğunu söyledi. Alman Haber Ajansı da BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric’in Aden Havalimanı’nın yeniden açılmasını memnuniyetle karşıladığını söylediği bilgisini verdi.

İran ve Hizbullah’ın Husileri desteklemesi ve silahlandırması bağlamında, Yemenli bir sivil toplum kuruluşunun Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Abyan, Lahic ve Hadramut bölgelerinden kara ve deniz mayınları sebebiyle çok sayıda şikâyette bulunulduğunu belirtti.

Sana’daki merkezde çalışanların hedef haline gelmemesi için isminin açıklanmasını istemeyen sivil toplum kuruluşu, eğitim verdiği balıkçı ve çiftçilerin hayatlarını daha yaşanabilir bir hale getirebilmek için onlara yeni bir kapı açılmasını hayal ettiklerini söyledi.

Kurum deniz mayınlarının balıkçıların bu hayallerini engellediğini ve yine aynı şekilde Lahic’teki tarlalarında ürün yetiştirmek isteyen çiftçilerin kara mayınlarından etkilendiklerini belirtti.

Balıkçılar ve çiftçilerin yaşadığı bu durum, Şarku’l-Avsat’ın askeri bir kaynaktan edindiği “deniz mayınları, Yemen Deniz Kuvvetleri’nin sorumluluğunda değil” ifadelerini onaylar nitelikte.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen’in meşru hükümetini destekleyen koalisyon, uzun süredir, İran ve başta Hizbullah olmak üzere bölgedeki İran yanlısı gruplar tarafından lojistik ve teknik olarak desteklenen Husilere yönelik silah yardımlarına karşı uyarıda bulunuyor. Bu gruplara üye olanlar, Suudi Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr tarafından terörizmin sponsorları ve bölgenin güvenliğine karşı çıkan kişiler olarak nitelendiriliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’a yönelik 4 Kasım’da fırlatılan balistik füzelerin ortaya çıkardığı güvenlik tehdidi konusunda Riyad’ın endişelerinin paylaşıldığı belirtildi. Silahların Yemen’e girişini önlemek için harekete geçme ihtiyacının anlayışla karşılandığı kaydedildi. BMGK’nın konuyla ilgili kararına dikkat çekildi:

“Tüm ülkeler, Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı gereği yürürlüğe koyulan silah ambargosu çağrısını uygulamak için gösterdikleri çabaları artırmalıdır. Yemen halkının ticari ve insani yardım malzemelerine erişimi sağlanmalıdır. Bununla birlikte, çatışmaların sona erdirilmesi ve Yemen’de gerçek istikrarın sağlanmasının tek yolunun, kapsamlı bir siyasi çözümden geçtiğine inanıyoruz.”