Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen: Hudeyde’de 12 Husi öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki askeri saha kaynakları, ülkenin güneyindeki Hudeyde şehrinde yer alan donanma koleji yakınlarında geçtiğimiz Cuma günü meşruiyeti destekleyen Koalisyon güçlerinin Husi milislere yönelik hava saldırılarında liderlerin de aralarında bulunduğu en az 12 Husi’nin öldürüldüğünü aktardı.

Husilere bağlı 190. Tugayı Komutanı Binbaşı Muhammed Abdulmelik Atıf, koalisyon tarafından geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen bir hava saldırısında yaşamını yitirirken kaynaklar, donanma koleji yakınında Husi lider Ali Salih el-Kiri’nin de üst düzey memur ve komutanlar da dahil en az 12 kişiyle birlikte öldürüldüğünü duyurdu.

Batı kıyısındaki ortak operasyon odası kaynakları, İran destekli Husilerin kalesi sayılan Saada’daki ikinci sınıf liderler de dahil, çok sayıda Husi milisin Amalika Tugaylarına esir düştüğünü açıkladı.

Yemen Ulusal Ordusu güçleri, batı kıyısı ve Hudeyde’nin güney cephelerinde Suudi Arabistan liderliğindeki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun desteğiyle Sana- Hudeyde ve Hudeyde- Taiz arasındaki bağlantı hattında ilerlemeye devam ediyor.

Öte yandan Amalika Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husi milislerin 8 Eylül sabahında ağır kayıplar verdiği ve askeri operasyonların Kilo-16 hattına doğru devam ettiği belirtildi. Açıklamada, “Aralarında liderlerin de bulunduğu çok sayıda Husi milis esir düştü” ifadelerine yer verildi.

Husi milislerin Sana-Hudeyde ve Hudeyde-Taiz arasındaki bağlantı hattının kesilmesi dolayısıyla Kilo 16’nın ele geçirilmesi, stratejik açıdan önem arz ediyor.

Diğer taraftan Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinin Albay Ahmed Ali el-Celihi’den aktardığına göre, Ulusal Ordu, Husi milislerin kontrolü altındaki bölgeleri kurtarmak için Yemen’in batısındaki Hudeyde’de askeri operasyonları geçtiğimiz Cuma günü yeniden başlattı.

Ahmed Ali el-Celihi yaptığı açıklamada, “Ordu güçleri, başarılı bir askeri operasyon kapsamında el-Ceribe bölgesini kuşatmayı başardı. Operasyonlar, milisler arasında can ve mal kayıplarına yol açtı” dedi.

El-Celihi, “Husi milisler, Salif yolu olmak üzere tek tedarik hattına sahip. Ulusal Ordu Güçleri, önümüzdeki birkaç gün içerisinde bölgeye doğru ilerleyecek. Darbeciler, Hudeyde’de son anlarını yaşıyor. Milisler, Ulusal Ordu kahramanları ile çatışmalar sırasında ağır kayıplar vererek, büyük ölçüde zarara maruz kaldı” dedi.

Ahmed Ali el-Celihi’nin aktırdığına göre, Dureyhimi ve Kilo 16 hattı arasındaki köy ve vadiler, Ceribe el-Selefi köyü, Cerive el-Ulya köyü, Zağferan köyü ve bazı bölgelerin kontrolü sağlandı.

Öte yandan Amalika Tugayları, Hudeyde’ye bağlı güney bölgelerde, Zabid’in kuzey ilçelerinde, Tuhayta’da, Dureyhimi’de, Beyt el-Fakiha’da ve Mansuriyye’de Kilo 16 hattına yönelik saldırıların başarıyla sonuçlandığını belirtti.

Aktarılana göre, başta ateş hattındakiler olmak üzere onlarca aile, Ulusal Ordu’nun ilerleme kaydetmesi ışığında Husiler tarafından canlı kalkan olarak kullanılma korkusu dolayısıyla köy ve evlerini terk etmek zorunda kaldı.