Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Hükümet Sözcüsü’nden BM’ye ‘ikiyüzlülük’ suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Hükümet Sözcüsü Racih Badi, Cenevre görüşmelerini, “sonuç alınamayan, faydasız, kıvrılıp atılmış bir sayfa” olarak nitelendirerek, Birleşmiş Milletler (BM), BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve Husileri, ‘ikiyüzlülük ve aşağılayıcı bir dil kullanmakla’ suçladı.

Racih Badi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, meşru hükümetin, devleti yeniden kurmak, darbeyi sona erdirmek ve İran’ın desteklediği Husi projesine karşı Yemen halkının kimliğini korumak için mevcut tüm meşru çözümlere açık olduğunu aktardı.

Badi, Husi darbecilerin Cenevre’deki istişare toplantısına katılmamalarının, Yemen’de barışın tesisinde takındıkları ciddiyetsiz tavrı ortaya koyduğunu belirtti. Ayrıca uluslararası toplumu, Husi milisleri caydırmak için ciddi adımlar atmaya çağırarak, görevlerini açıklık ve kararlılıkla yürütmeleri gerektiğini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü, “Özellikle BM’nin mevcut krizi çözememesi ve Cenevre görüşmelerinin daha başlamadan başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, darbeyi sona erdirmek ve İran destekli Husileri durdurmak için ilk seçeneğimiz askeri kararlılıktır” ifadelerini kullandı.