Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti, barış çağrılarını memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Körfez Girişimi, 2216 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi (BMGK) kararları ve Kapsamlı Ulusal Diyalog sonuçları’ olmak üzere üzerinde uzlaşı sağlanan üç kriter uyarınca ‘ülkede barışı sağlamak, Yemen halkının acılarını dindirmek, devlet kuruluşlarına geri dönmek ve darbeyi sonlandırmak’ için ortaya koyulan uluslararası çabalara yönelik memnuniyetini duyurdu.

Batılı taraflar, bu ay İsveç’te başlayan istişarelerde kriz taraflarının da (Yemen hükümeti ve Husi milisler) yer alması çağrısında bulunmuştu.

İran destekli Husi milisler, Batı ülkelerinden gelen bu çağrılara yönelik tutumlarını yayınladıkları bir bildiri ile bildirdi. Husiler tarafından belirtilene göre Husi lider Muhammed Abdusselam, “ülkedeki savaşı durdurmak için ciddi, güvenilir ve tarafsız olan her türlü uluslararası çabaya hazır olduklarını” duyurdu.

Husi milislere ait el-Mesira televizyon kanalını tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre Abdusselam, “her türlü girişimi memnuniyetle karşıladığını” ifade etti.

Yemen hükümeti 1 Kasım’da yaptığı açıklamada, “başta gözaltında tutulan tutuklu ve esirlerin serbest bırakılması, mali ve ekonomik kontrolün güçlendirilmesi ve devlet memurlarının maaşlarının ödenmesi için Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde devlet gelirlerinin Merkez Bankası’na transfer edilmesinin” önemine dikkat çekmiş, bu amaçla güven artırıcı önlemler ortaya koymaya yönelik uygulamaların hayata geçirilmesine hazır olduklarını belirtmişti.

Yemen hükümeti sözcüsü Raci Badi yaptığı açıklamada, “Hükümet, üç kritere göre barış çabalarını destekliyor. Başkent Sana’yı ve diğer birçok alanı kontrol etmelerinden sonra Husi milisler tarafından bize karşı bir savaş başlatıldı” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Badi, Husi milislerin geçmişteki tüm anlaşmaları ve ateşkesleri ihlal ettiğini, bu sebeple durumu gözeten devletler ve uluslararası toplumun ateşkesi sömürmemeleri için Husilere baskı yapması gerektiğini vurguladı. Sözcü, Husilerin Yemen halkının acı ve sıkıntılarına önem göstermeden daima saflarını yeniden düzenlediklerini hatırlattı.

Aynı şekilde Yemen hükümetin Raci Badi aracılığıyla aktardığına göre son birkaç gündür yayınlanan bildirilerde “Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve hükümetinin temsil ettiği siyasi liderlik çerçevesinde ve söz konusu üç kriter uyarınca siyasi bir çözüm sağlamak ve halkın acılarını dindirmek için sarf edilen çabalara” dikkat çekiliyor.

Hükümetin güven arttırıcı önlemlere önem gösterdiğini söyleyen Badi açıklamasının devamında şu ifadeleri kullanıldı:

“Barış kapsamlı adım ve uygulamalar uyarınca havalimanlarının açılması, İran’dan Husi milislere yapılan silah ve balistik füze kaçakçılığının engellenmesine dair ilgili uluslararası kararların ihlal edilmemesi için Hudeyde Limanı’nın kontrolünün BM’ye verilmesi gerekiyor. Ayrıca Taiz’deki sivillere insani yardım sağlanması ve kuşatmaların kaldırılması, Hudeyde’deki Dünya Gıda Programı’nın depolarında olduğu gibi uluslararası örgütlere ait merkezlere yönelik hırsızlık veya saldırganlıkların engellenmesi güven arttırıcı önlemler arasında yer alıyor.”

Açıklamada, ulusal diyaloğun sonuçları ve yeni anayasa taslağının Yemen tarafından mutabık kalınan yeni devlet şeklini açıkça tanımladığı ve bu şeklin adalet, eşit vatandaşlık ve iyi yönetim kriterlerine uygun olarak merkezden uzak bir federal devlet olduğu belirtildi. Yeni Yemen devlet şekline yönelik herhangi bir ifadenin Ulusal Diyalog Konferansı’nın sonuçlarına uygun olması gerektiği” vurgulandı.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de Yemen’deki siyasi sürecin yeniden başlatılması çağrılarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Griffiths, geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada “Yemen’deki krizin çözümüne yönelik atılacak adımlar konusunda bir anlaşmaya varmak için tüm taraflarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Siyasi müzakereler ve güven artırıcı önlemler çerçevesinde bir anlaşmaya varmak için tüm tarafları bu fırsatları değerlendirmeye çağırıyoruz” dedi. Yemenli tarafları müzakere masası etrafında bir araya getirme çabalarını sürdürdüklerini söyleyen Griffiths söz konusu diyaloğun kapsamlı bir anlaşmaya varmanın tek yolu olduğunu vurguladı.

Özel Temsilci, Yemen hükümetinin Husi milislerin ve ilgili tarafların Yemen’deki çatışmayı sona erdirecek siyasi bir çözüme ulaşmak üzere sarf edilen çabalara katılımları konusunda da memnuniyetini dile getirdi.