Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti: Milisleri Hudeyde Limanı’ndan çıkarmak için barışçıl yollar tükendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, tüm ülke topraklarına yeniden meşruluk kazandırmaya çalışıldığı vurgulandı. Husi milisleri Hudeyde Limanı’ndan çıkarmak için tüm barışçıl ve politik yolların tükendiği belirtildi. Uluslararası toplumdan birçok kez, Yemen halkının maruz kaldığı insani trajedi konusunda görevini yerine getirme talebinde bulunulduğu bildirildi. Özellikle de Hudeyde halkının İran tarafından sağlanan silahlarla yıkıma yol açan Husilerin saldırılarına maruz kaldığının altı çizildi.

Yemen haber ajansı Sebe tarafından yayınlanan hükümet açıklamasında, “Hudeyde Limanı’nın kurtarılmasının yabancı bir gündemi uygulamak için işgal edilen Yemen’in Husi milislerin elinden geri alınması konusunda verdiğimiz mücadelede bir kilometre taşı konumundadır. Limanın kurtuluşu, Husiler’in yıkılışının başlangıcını temsil ediyor. Babu’l Mendeb Boğazı’nda navigasyon takibi yapılabilecek. Ülkeyi uzun zamandır masum Yemenlilerin kanını döken İran’ın elleri kesilecek” ifadelerine yer verildi.

Meşru hükümet, Arap Koalisyonu’nu Hudeyde Limanı’nın kurtuluşundan sonra da destekleneceğini açıkladı. Darbeci Husi milislerden tamamen arındırılan bölgelerin yeniden normal hayata kazandırılıp mağduriyetlerinin hafifletilmesi için çalışılacağı belirtildi.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, “Yemen hükümeti Hudeyde’yi kurtarmak ve normal hayat koşullarını sağlamak için çalışacak” ifadelerine yer verildi.