Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti, Sana’yı geri almak için askeri operasyon başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Sana’nın kontrol altına alınması için Suudi Arabistan önderliğinde geniş çaplı bir askeri operasyon başlatılacağını duyurdu. Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr da Husilerle işbirliğini kesen herkese umumi bir af kararı çıkartacağını bildirdi.

Yemen Haber ajansı (SABA), Hadi’nin Genelkurmay Başkanı Ali Muhsin ‘in yardımcısı ile telefonda görüşerek başkent Sana’ya müdahale için çok sayıda cephe açılması konusunda görüştüğü bildirildi. Görüşmede ayrıca ulusal orduya bağlı askeri birliklerin ilerleme hızının ve Husilere karşı Yemenlilerin birleşmesinin ve halk direnişinin gücü için önemli olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Dağr, verilecek mücadeleye ilişkin açıklamasına şunları söyledi:

“Yasalarımız Husiler ve onlarla beraber olan herkesin karşısındadır. Genel Halk Kongresi desteği güvenliğimize dokunan Husilerle mücadele ediyor. Arap kardeşlerimizin İran tehdidine karşı bizimle müttefik olacaklarına inanıyoruz. Hoşgörü esaslarına dayalı kardeşlik ilişkilerinin olduğu yeni bir sayfa açacağız. Cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda Husilerle işbirliği yapan kişiler için kapsamlı bir af kararı ilan edecek. Aden’de ve sıkıntısız olan özgür bölgelerde vatandaşlara hizmet etme sorumluluğunu alacğız. İnsanımızı ve toprağımızı müdafaa edeceğiz, hiçbir şeye karşı eğilmeyeceğiz. Yalan ve söylentileri geride bırakarak kine meyletmeyeceğiz. Vatanımızı korumak, birliğini muhafaza etmek ve birlik içinde bir Yemen toplumu inşa etmek için çabalayacağız. İran’ın projelerine bölgemizi teslim etmeyeceğiz. 1967 de Aden ve güney, İngiliz sömürgecileri kabul etmedi. Aden bugün de Yemen’den başka bir şeyimiz yok diyor.”

Yemen ordusundan yetkililer, Husilerin kurduğu pusu sonucu Salih’in öldürülmesinin Sana’daki olayları hızlandırdığını aktardı. Yemen Genelkurmay Başkanı General Tahir el Akili, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Salih’in öldürülmesi Sana’daki iç olayları ve genel sahneyi büyük ölçüde değiştirdi. Salih’e bağlı onun emrindeydiler, onu ilah gibi görüyorlardı. Şimdi bu kişiler ya Husileri ya başka otoriteleri ya da parayı ilah edinecekler. Biz onlara ileriki aşamalar için güvenmiyoruz. Diğer tarafta ise Yemen’in şerefli oğulları ve Yemen topraklarına sadık, dürüst insanlar var. Onlar ise devletin egemenliğini yeniden kazanması ve milislerin ülkeden çıkartılması konusunda bir arada durarak devletin yanında olacaklar.

Genelkurmay Başkanı’nın gündeminde Salih’e düzenlenen suikastın ardından izlenecek yol da vardı:

“Ordu büyük bir operasyon yapıyor. Bu operasyonu medyadan ilan etmek zor olacak. Ancak ordu Sana yakınlarındaki cephelere kadar destek kuvvetlerinin olduğu büyük bir operasyona hazırlanıyor. Ordu, içinde bulunduğu durumu değerlendirerek görevini yerine getirecektir. Meşru hükümetin lehine, gerek Sana’da gerekse kenti gören cephelerde her şey yolunda gidiyor. Ordu ile Arap Koalisyon Güçleri arasında koordinasyon halindeyiz. İki taraf arasında operasyonu izleme ve Husi milislerinin takibi konusunda istişareler sağlanıyor. Koalisyon uçakları geçtiğimiz günlerde
önemli Husi mevkilerini vurdu. Bu operasyonlar gelecek saatlerde tüm Husi bölgelerini hedef alacak. Meşru hükümet Sana’daki darbe tarafları arasında son zamanlarda çıkan çatışmalarla birlikte, gerek Kongre Partisi’nden gerekse tüm halktan insanlara kapılarını hoşgörüyle açacak. Hoşgörüyü yaymak ve kutuplaşmayı bir kenara koymak isteyen herkes için hep birlikte çalışacağız.”

Kongre Partisi’nde görüşmeler sürüyor

Yemen hükümetinden isminin açıklanmasını istemeyen yetkili bir kaynak iki gündür Genel Halk Kongresi’nin başlıca isimleri arasında görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Yetkilinin bildirdiğine göre görüşmelerde özellikle Sana’daki güç dengesindeki değişim ve Husi milislerinin kökünün kazınması gibi temel konular ele alındı. Kaynak, önümüzdeki günlerin büyük bir hareketliliğe tanık olacağını, halkın devriminin hedefinde Husiler olduğunu ve Yemen’in Arap mecrasına yeniden döneceğini söyledi. İran’ın müdahalelerinin ve Yemen üzerindeki tahakkümünün kesileceğini kaydetti.

7. Askeri Bölge’nin resmi sözcüsü Albay Abdullah El-Şendaki de Sana’da açılan 6 cepheye bakarak şu an ulusal ordunun elinde olan bütün seçeneklerin Sana’nın kuzeyinden, güneyinden ve batısından içeri doğru hareket etmek olduğunu aktardı.

Ordu, hâlihazırda dağlık alanların denetimini ele geçirmiş durumda. Zırhlı araçların ve askeri araçların kullanabileceği açık zeminlere girmeye başlandı. Bu durumun ordunun daha önceki hızına nazaran daha seri bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacağı kaydediliyor. Birliklerin başkent merkezinin yakınındaki Beni Haşiş Müdürlüğü’ne bakan bölgeye ulaştığı kaydediliyor.