Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti, sivil alanlardaki mayınları temizliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, nüfusun yoğun olduğu bölgelere döşenen mayınların sonuçlarına dair uyarıda bulundu. Uluslararası topluma bu suçu cezalandırma çağrısı yapan el-İryani, Taiz’de birçok bölgenin daha Husi milislerden kurtarıldığını vurguladı. Bakan, patlak veren çalışmalarda ise 8 milis liderinin öldüğünü ve birçok kişinin de yaralandığını açıkladı.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon destekli Ulusal Ordu güçleri, farklı savaş cephelerinde Husi milislere karşı mücadelelerini sürdürüyor. Bu çerçevede milislerin çok sayıda can ve mal kaybı yaşadığı, Saada, Taiz, Sana’nın güneydoğu bölgeleri, Hudeyde’nin güneyi ve Yemen’in batı bölgeleri başta olmak üzere Yemen’in farklı il ve kasabalarındaki stratejik alanlarda hezimete uğradığı belirtildi.

Geçtiğimiz 2 gün boyunca Ulusal Ordu güçleri, Husilerin kalesi sayılan Saada’nın kuzeyindeki Kitaf ve Bakim kasabalarında yeni ilerlemeler kaydetti. Bu bağlamda ordu güçlerinin, Kitaf’ta çeşitli alanları kontrol etmeyi başardığı, milislerin ağır kayıplar verdiği ve Bakim’in birçok bölgesini kuşattığı ifade edildi.

102. Tugay Özel Kuvvetler Komutanı Tuğgeneral Yasir el-Harisi, ordunun Bakim’in merkezindeki milislere karşı saldırı başlattığı, Al Maid ve Al el-Hamaki köylerinin kontrolünü sağladığını duyurdu. Aynı şekilde söz konusu bölgelerdeki silah depolarının ve savaş mekanizmalarının ele geçirildiği belirtildi.

El-Harisi ayrıca, Bakim cephesi komutanlarından Ebu Fayiz ve Abu Ğulab’ın da aralarında bulunduğu onlarca milisin öldürüldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

Ulusal Ordu’ya ait medya merkezi, Ulusal Ordu güçlerinin Bakim’in merkezini çok yönlü kuşattığını ve çatışmaların belirlenen plana uygun olarak devam ettiğini açıkladı. Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Kitaf kasabasındaki Ulusal Ordu güçleri, el-Faraş ve el-Aşa köyleri de dahil, çok sayıda mevzi ve bölgeyi kurtarmayı başardı. Çatışmalar sırasında Husi milisler arasından çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtilirken, ordunun milisler tarafından yağmalanan silah ve mühimmatları ele geçirdiği ifade edildi.

Öte yandan Taiz’in batısındaki Makbanah ve el-Dabab’da ve Taiz’in güneydoğusundaki Hadir’de çatışmalar devam ediyor. Aynı şekilde Ulusal Ordu güçleri, Taiz’in batısındaki el-Berh bölgesi yakınlarındaki Makbanah’a bağlı Hacdah bölgesi ve Taiz arasındaki bağlantı hattına kadar ilerlemeyi başarırken, milislerin kontrolündeki çok sayıda bölgeyi de kontrol etmeyi başardı.

Aynı şekilde 35. zırhlı tugay üyeleri, 17 Ekim’de Hadir cephesindeki milislere saldırı düzenledi. Bu çerçevede milisler de Hadir ve el-Salo bölgeleri arasında bulunan Sug el-Kezm ve Vadi Mehis de dahil, bazı mevzileri yoğun bir şekilde bombaladı.
Aktarılana göre Ulusal Ordu saldırıları, milislerin askeri mevzilere sızma girişimleri ardından gerçekleştirildi.

Orduya ait bir medya merkezinin askeri kaynaklardan aktardığına göre, Ulusal Ordu birlikleri, Husi milislere karşı geniş çaplı saldırı başlatırken, Taiz ve Hudeyde arasındaki bağlantı hattında bulunan Mekair köyü yakınlarındaki Cebel el-Mamtar’ın kontrolünü sağladı. Aynı şekilde el-Dabab cephesine yönelik saldırılar sırasında da stratejik Menem dağı yakınlarındaki çok sayıda bölge ele geçirildi.

Aktarılana göre milisler arasında çok sayıda mal ve can kaybı yaşandı. Aynı şekilde Yemen’in batısındaki Habaşi dağındaki Vahar bölgesinde de milislere ait çok sayıda mevzi Ulusal Ordu güçleri tarafından bombardımana tutuldu.
Ulusal Ordu güçleri ayrıca, Taiz’in batısındaki bölgelerden çekilmeleri amacıyla Husi milislere baskı uyguladı.

Öte yandan Yemen’in batısındaki Kızıldeniz kıyısında bulunan Hudeyde şehrinin doğusunda Husi milislerle şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Askeri kaynaklar tarafından aktarılana göre Ulusal Ordu güçleri, Kilo 10 ve Kilo 12 bölgelerinde bulunan ve Sana- Hudeyde arasında bağlantı hattı görevi gören Kilo 16’daki Husi milis mevzilerine saldırı düzenledi.

Kaynaklar, Husi milislerin ise Ulusal Ordu kontrolüne geçen bölgelerin kontrolünü yeniden sağlamaya çalıştığını vurguladı.

Kaynaklar ayrıca, koalisyon güçlerinin geçtiğimiz Salı günü Hudeyde’in güneyindeki el-Tuhayta kasabasında Husi mevzilerine yönelik baskınlarında 9 milisi öldürdüğünü ve milisler tarafından kullanılan birçok askeri mekanizmanın imha edildiğini vurguladı.

Diğer taraftan Amalika Tugayları medya merkezi, Husi milislerin Hudeyde şehrinin güneyindeki el-Manzar mahallesinde bulunan el-Huda camiini bombaladığını ve camide büyük hasarın oluştuğunu belirtti. Merkez, bu saldırının milislerin kutsal mekan ve ibadet yerlerine yönelik ilk saldırısı olmadığını vurguladı. Aynı şekilde milislerin, Hudeyde’nin güneyindeki el-Dureyhimi kasabasında birçok camiyi askeri kışla ve silah deposu olarak kullandığı kaydedildi.

Öte yandan Amalika Tugayları’na bağlı mühendislik ekipleri, batı kıyısı kesimlerinde Taiz’e bağlı el-Vazia kasabasında mayın temizleme operasyonları gerçekleştiriyor. Amalika Tugayları’na bağlı medya merkezi, Husi milisler tarafından bölgeye 3 binden fazla mayın ve onlarca patlayıcı döşendiğini duyurdu.

Aynı şekilde geçtiğimiz pazartesi günü Husi milisler tarafından döşenen mayınların patlaması sonucunda el-Tuhayta kasabasında yer alan el-Şacan bölgesinde 7 sivil yaşamını yitirdi ve onlarca sivil de yaralandı.

Diğer taraftan Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, nüfusun yoğun olduğu bölgelere döşenen mayınlar dolayısıyla onlarca kişinin öldüğünü belirterek, Husilerin bu ihlalini kınadı. El-İryani, uluslararası topluma bu suçu cezalandırma çağrısı yaptı.

Saba haber ajansının el-İryani’den aktardığına göre Husi milisler, ordu güçlerinin ilerleme kaydetmeleri çerçevesinde birçok bölgeden kaçtı.
Muammer el-İryani ayrıca, Husi milisler tarafından döşenen mayınların, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kadın ve çocuklar da dahil en büyük sivil ölümü oranına sahip olduğunu vurguladı. Yemen halkına işlenen en büyük suçlardan biri olan bu ihlal, binlerce insanı da fiziksel engelli bıraktı.

Bakan ayrıca, Suudi Arabistan’ın Husi milisler tarafından döşenen mayınlar karşısında sarf ettiği çabalara övgüde bulundu. Suudi Arabistan, mayınların temizlenmesi, tıbbi ve insani desteklerin sağlanması için bölgeye özel ve mühendislik ekipleri gönderdi.