Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti, Taiz’in yeniden yapılandırılmasına 8 milyon dolar ayırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taiz eyaletindeki yerel otorite ve yürütme komitesi, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr başkanlığında bir toplantı düzenledi. Görüşmede Husi ve darbeci Salih milisleri tarafından yaklaşık üç yıldır süren şiddetli çatışmalar ve Taiz’deki son durum gündeme geldi.

Toplantıda Taiz’deki durumun normalleşmesi için 8 milyon dolar tahsis edilmesi, çatışmalar nedeniyle halkın karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesi ve ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılacak projeler ele alındı. Ayrıca, bölgenin yeniden inşasının başlatılmasına hazırlık için koşulların normalleştirilmesi, milislerden temizlenmesi yolunda koordinasyonun güçlendirilmesi ve öncelikli hedeflerin gerçekleştirilmesine dönük entegrasyonun sağlanması gündeme geldi.

Yemen Başbakanı, Taiz’deki çöpleri temizlemek ve hastalıkların ve salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için başlatılacak kampanya için 400 bin dolar tahsis etti.

Dağr, Taiz’deki kamu hizmeti çalışanlarının 4,7 milyon dolar tutarındaki maaşlarının önümüzdeki günlerde transfer edileceğini söyledi. Ayrıca Taiz’deki yerel otoritenin tüm yürütme, askeri ve güvenlik alanlarında en üst düzeyde gayret sarf etmekte tereddüt etmediğini kaydetti.

Yemen Başbakanı açıklamasında Taiz’in iki buçuk yıldır sürmekte olan savaşta gösterdiği dirence övgüde bulundu:

“Taiz’in meşrutiyet için kararlılığı, onu özel bir yer haline getirdi. Kahramanca sergilediği kararlılığı olmasaydı, savaş farklı bir durumda olurdu. Taiz’in erkekleri ve kadınları, kuşatmaya, savaşa ve iki buçuk yıldan fazla sürmekte olan yıkıma rağmen dayandılar ve direndiler. Taiz, geçmişin ve bugünün tarihsel izini değiştirdi. Gelecekte de bunu sürdürecek. Bu durumlar güvenlik, istikrar ve cumhuriyeti savunan Taiz halkının ayrılmaz bir parçasıdır.

Başbakan Dağr, Taiz halkının ulusal birliği güçlendiren, Husi ve darbeci Salih milislerine karşı kahramanlığına da dikkat çekti. “Taiz’de kazanılacak siyasi ve askeri zafer bölgesel ve uluslararası dengeleri değiştirecektir” dedi. Dağr, artık herhangi bir iç çatışmanın kabul edilemez olduğunu belirterek, bu sorunlara neden olanların sadece kendilerini düşündüğünü, halkın ve vatanın çıkarlarını önemsemediğini ve düşmana doğrudan veya dolaylı olarak hizmet ettiğini ifade etti. Dağr, “Hükümet, Taiz halkına yakın olacak. Taiz’in yeniden yapılandırılması ve bazı önemli kurumların acilen başlatılması için başkanlık yönergeleri var. Düşmana dayanabilmemiz ve kırabilmemiz için en çok ulusal siyasi, ekonomik ve askeri birliğe ihtiyaç duyuyoruz. Adalete, eşitliğe ve dengeye dayalı federal bir devlet için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Yerel yönetim ve Yürütme Bürosu, yaptığı görüşmede hükümetin Taiz’deki durumun normalleşmesi için 8 milyar dolar tahsis etmesini takdirle karşıladığını duyurdu.

Toplantı sırasında Taiz halkının zafer kazanmak için ortaya koyduğu kararlılığının yanı sıra Cumhurbaşkanı Hadi tarafından temsil edilen meşru hükümete yönelik destek de vurgulandı.