Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti, tüm siyasi partileri uzlaşıya çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Hükümeti, ülkenin tüm siyasi partilerine geçmişin bütün anlaşmazlıklarına sünger çekilmesi ve geniş bir ulusal ittifakın kurulması çağrısında bulundu.

Öte yandan Hükümet, Husilerin saldırısına maruz kalan tüm grupları desteklediğini belirterek, ülkeyi Husi milis güçlerinden kurtarmaya yönelik çağrıyı ilan etti. Yapılan açıklamada “Yasa, Husi milisleriyle ittifak yapmaktan vazgeçen herkese koruyucu bir şemsiye hükmündedir” denildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur el-Hadi, dün danışmanlarıyla yaptığı olağanüstü toplantıya başkanlık etti. Toplantıda Yemen’deki gelişmeler, özellikle de başkent Sana’daki olaylar ele alındı.

Toplantı sonrası Meşru Hükümet tarafından yayınlanan bildiride, “toplantıda Sana’daki mevcut olaylar ele alındı. Başkentte devlet kurumlarına, ibadethanelere, mahkemelere ve özel mülklere yönelik darbeci Husi militanları tarafından gerçekleştirilen şiddetli saldırıların devam etmesinin derin bir endişe kaynağı olduğu” ifade edildi.

Bu ifadelere ek olarak siyasi parti liderlerinin ve karargahların kuşatılması, değerleri ve insani normları ihlal eden uygulamaların sistematik şekilde uygulanması, korkutma ve aşağılama gibi yıldırıcı girişimlerin Hükümeti caydırmadığı ve mücadeleden asla taviz verilmeyeceği özellikle vurguladı.

Bildiride ayrıca, ‘’Suudi Arabistan Liderliğindeki Arap Koalisyonu ile işbirliği içinde olup Devlet kurumlarının meşruluğuna ve restorasyonuna dair çabalarımızın sürekliliğini teyit ediyoruz. Yemen’in tamamında insan hak ve özgürlüklerine yönelik gayretlerimiz her geçen gün artmaktadır. Ülkeyi yok etmek için çalışan Husi terörist çetelerini mağlup edebilmek, Yemen’in toprak bütünlüğünü ve Arap kimliğini korumak için Yemen vatandaşlarıyla işbirliği yapılması gerekmektedir” açıklaması yer aldı.

Toplantıda, tüm siyasi partilere aralarındaki tüm anlaşmazlıkların aşılması, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzlemde kabul edilen ve geniş bir ulusal ittifak oluşturmak için anlaşmaya varılması çağrısında bulunuldu. Ayrıca, İran projesinin Yemen Cumhuriyeti’ni tehdit eden uzantısı olan Husi milislerine karşı birleşilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
Bütün siyasi partiler Yemen’in bağımsızlığını tehdit eden kişi ve yapılara (İran molla rejimine ve onun Yemen’deki temsilcilerine) karşı mücadeleye davet edildi.

Toplantıda, Yemen halkının tamamına İran destekli darbeci Husi militanlarına karşı “İntifada” çağrısında bulunuldu.

Bildiride yer alan açıklamada, “Şunu vurguluyoruz ki, geçen üç yıl içerisinde darbeyi bitirmeye yönelik halk ayaklanmasını/intifadayı destekleyenlere, devletin yeniden imarını, Cumhuriyetin ve ulusal kazanımlarının korunmasını isteyenlere Yemen’in mevcut durumu ve geleceğinde bütün destekçilerin ortak olacakları hususunda güvence verdik.”

Toplantıda, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap İttifak Devletlerine İran kaynaklı eli kanlı mezhepçi güruhun iğrenç saldırılarına kardeşçe birbirlerine desteklerinden dolayı övgüde bulunuldu.