Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümeti: Ülkedeki açlık krizinden Husiler sorumlu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York: Ali Berada / Şarku’l Avsat

Yemen’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Mervan Ali Numan, BM İnsani Yardım ve Acil Durum Koordinatörü Mark Lowcock’un New York’taki Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamalarını değerlendirdi.

Numan, ülkesindeki insani durumun kötüleşmesinden ve Yemen halkının yarısının kıtlık riskine maruz kalmasından İran tarafından desteklenen Husi milisleri sorumlu tuttu.

Lowcock konuşmasında Yemen’de kıtlık nedeniyle 14 milyon kişinin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylemişti. Lowcock, “Bugün size söylemeye çalıştığım şey, durumun şu an önceki iki seferden daha da kötü olduğu” dedi.

Lowcock, BM’nin Eylül ayındaki verilerine göre bölgedeki 11 milyon kişinin risk altında olduğu bilgisinin yanlış ve eksik olduğunu, yeniden yapılan değerlendirmelerle rakamın çok daha yükseldiğini söyledi.

Lowcock, “Bizim son yaptığımız değerlendirmeler ve araştırma sonuçlarına göre bölgede, yaşamı tamamen dış yardımlara dayalı olan insan sayısı 11 değil, 14 milyona ulaştı ve bu da ülke nüfusunun yarısına denk geliyor” diye konuştu.

Hali hazırda Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşları bölgede her ay 8 milyon insana ulaşıyor ve hayati önemdeki yardımlarda bulunuyorlar. Dünyanın en büyük insani yardım operasyonuna dönen çalışmalarda yılda toplam 3 milyar dolar harcanıyor ve BM bu rakamın 2 milyar dolarını bağışlardan sağlıyor. Lowcock yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının artması halinde operasyonların yürütülemez hale gelmesinden endişe ettiğini söyledi.

Lowcock 4 yıla yakın süredir bölgede devam eden çatışmalar ve karışıklıklar yüzünden, milyonlarca Yemenlinin açlık ve kıtlık nedeniyle, kolera ve benzeri hastalıklara karşı fiziksel açıdan ve bağışıklık olarak da son derece zayıf bir hale geldiğine dikkat çekti.

Gıda krizine neden olan ana nedenlerden biri de ülke ekonomisinin tamamen çökmüş olması. Ülke gıda, yakıt ve ilaç ihtiyacının yüzde 90’ını ithal ediyor ve ülke para biriminin de aşırı derecede değer kaybetmiş olması alım yapılmasını zorlaştırıyor. Açlıkla birlikte herşeyin fiyatları artarken ülkede kamu çalışanlarına iki yıldır maaş ödemesi de yapılamıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuya ilişkin toplantıda bilgi veren BM İnsani Yardım ve Acil Durum Koordinatörü Mark Lowcock, “Şu anda Yemen acil ve büyük bir kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya. Şu anda bölgede yaşanan kıtlık orada görevli profesyonellerin dahi hayatlarında gördükleri en kötü durum” dedi.

Mervan Ali Numan, Yemen halkının yaşadığı kıtlığın, “İran ve Hizbullah’ın ajanları olarak hizmet eden Husi milisleri tarafından devlete yapılan acımasız darbeden kaynaklandığını” vurguladı. Numan, Husilerin işgal edilen bütün Yemen kentlerinde sivilleri öldürdüklerini, işkence yaptıklarını ve zorla yerlerinden ettiklerini hatırlattı.

“Çatışmalar uzadıkça, Yemenilerin çektiği acılar ve Yemen halkına karşı devam eden milislerin ihlalleri de devam ediyor” diyen Numan Husiler’in 20 bin çocuğu zorla silah altına aldığını belirtti.

Yemenli temsilci, Husi darbecilerin “insani yardım ekiplerine saldırmaya devam ettikleri” uyarısında bulundu.

Mervan Ali Numan, Husilerin 84 yük gemisi ve petrol şilebinin Babu’l Mendeb girişini engellediğini, Kızıldeniz’deki 7 yardım ve ticaret gemisini hedef aldığını ve 696’dan fazla yardım malzemesi taşıyan tırı yağmaladıklarını, karaborsada yardım malzemelerin ticaretini yaptıklarını vurguladı.

Numan, askeri darbe sonrası geçici Başkent Aden’e taşınan meşru Yemen hükümetinin halkın sorunlarını hafifletmeye yönelik tedbirler üzerinde çalıştığını açıkladı.

Kuveyt Daimi Temsilcisi Bedr el-Munih, Suudi hükümetinin Yemen Merkez Bankası’na sağladığı 200 milyon dolarlık desteği övdü.