Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Hükümeti’nden Husi darbecilere eleştiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Meşru Hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Martin Griffits’in siyasi çözüm baskılarına cevaben siyasi çözümün üç ilkesine bağlılığını yineledi. Hükümet, İran destekli Husi militanlardan darbeyi sonlandırmasını ve devlet müesseslerine yönelik ihlalleri durdurmasını istedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Başbakan Ahmet Ubeyd Bin Dağr her fırsatta siyasi çözüm sürecini ve BM Yemen Temsilcisi’nin barış çabalarını desteklediklerini dile getiriyor.
BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Salı günü tamamladığı Kahire ziyaretinde Husi liderlerle yaptığı görüşmelerin verimli geçtiğini ifade etti. Kahire’de Yemenli siyasi partilerin temsilcileriyle de görüşen Griffiths, görüşmelerden çıkan sonuçları bu ay yapılacak BM Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunda sunacak.
Batılı diplomatlar, Griffiths’in Yemen’deki barış çabalarının sonuç verdiği konusunda umutluyken, Yemen’i takip eden gözlemciler, Griffiths’in çabalarının, uluslararası güçlerle temas kurması nedeniyle meşru bir hükümet olduğuna inanan darbeci Husi yönetiminin barışı reddetmesiyle sekteye uğramasından endişe ediyor.

Barış için üç temel ilke

ABD’nin Yemen Büyükelçisi Mathieu Toler ile bir araya gelen Yemen Başbakanı Ahmet Ubeyd Bin Dağr, meşru hükümetin tavrının net olduğunu söyleyerek, “Ülkedeki darbe sürecini sonlandıracak ve istikrarı getirecek her türlü çabaya destek vermeye devam edeceklerini” bildirdi.
Resmi kaynakların verdiği bilgiye göre Başbakan Bin Dağr, ABD’li Büyükelçi Toler ile ikili ilişkilerin yanı sıra, Yemen’in batı sahilinde sahada yaşanan son gelişmeleri ve BM Yemen Özel Temsilcisinin barış çabalarını istişare etti. Bin Dağr, Yemen’deki mevcut durumdan tek çıkış yolunun barış sürecinin üç temel ilkesi olan Yemen ulusal diyalog kongresi sonuçları, 2216 sayılı uluslararası karar ve Körfez girişimi maddelerinin yerine getirilmesi olduğunun altını çizdi.
Kaynaklar, ABD’li Büyükelçi Mathieu Toler’in, Washington yönetiminin, İran’ın Ortadoğu’da terör örgütlerini destekleme yoluyla izlediği yıkım politikasını bildiğini ve bu durumun uzun sürmeyeceğini söylediğini aktardı. Toler, ülkesinin Yemen’deki siyasi süreci ve bu ülkeye istikrarın yerleşmesini desteklediğini sözlerine ekledi.

‘’Barışa uygun bir iklim oluşturalım’’

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen’in batı sahilindeki Hudeyde kenti çevresinde Husi militanlar ile Yemen Ulusal Ordusu arasında yaşanan çatışmaların ülkede hayata geçirmek istediği siyasi barış sürecine olumsuz etki etmesinden endişe duyduğunu söyledi.
Griffiths, konuya dair yaptığı değerlendirmede, “Biz siyasi barış sürecini ileri taşımaya ve duran müzakereleri yeniden canlandırmaya yoğunlaşıyoruz. İnanıyorum ki bu arzumuz yakın zamanda gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

Yemen’de barış sürecinin hayata geçirilmesinin ertelenmemesi gerektiğine işaret eden Griffiths, “Sana havalimanının kapalı olması gibi acilen görüşülüp karar bağlanması gereken meseleler var” şeklinde konuştu.

Griffiths, açıklamasında, “Son mesajımı Yemen’deki taraflara yöneltmek istiyorum. Yemen’in geleceği için barışa uygun bir iklim oluşturalım” dedi.
Yemen’in batı sahilindeki Hudeyde bölgesinde çatışmalar devam ederken, Sana’da bulunan kaynaklardan edinilen bilgilere göre, İran destekli darbeci Husi militanlar, diyalog için öncelikle ulusal ordu güçlerinin saldırılarını durdurmasını şart koştu.