Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen hükümetinden Husilere uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Husi milislere Babu’l Mendep Boğazı ve Kızıldeniz’deki uluslararası trafiği ve ticaret hatlarını hedef almamaları uyarısında bulundu.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, Husilerin, Hudeyde’nin kuzeyindeki Ras İsa Limanı’nda 1 milyon varilden fazla ham petrol yüklü ‘Safir’ adlı bir gemiyle nakliye hatlarını hedef alma niyetinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, milislerin, yaşadıkları ağır kayıplar sonucunda terör eylemleri yürütmeye başladıkları aktarıldı.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’ya göre Hükümet Sözcüsü Racih Badi, “Husiler, verdikleri kayıplar neticesinde terör planlarını uygulamaya başladılar. Masum sivilleri kalkan olarak kullanarak ve bina çatılarına uçak savarlar yerleştirerek Yemen halkının sıkıntı ve acılarını kasıtlı olarak derinleştirdiler” dedi.

Badi, “Husi milisler, yoğun nüfuslu bölgelere ağır silahlar yerleştirdi ve Hudeyde’deki ana yolları yıktı. Bu durumlar ise sivillerin hareketlerini, insani ve gıda yardımlarını olumsuz etkiledi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, 7 Kasım’da Riyad’da Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile bir araya geldi. Görüşmede, çözüm şartları uyarınca darbeyi sona erdirerek siyasi istişareleri yeniden canlandırmak için Yemen’deki barış sürecini ilerletme ve güven inşa edici önlemler alma yolları ele alındı.

Yemen siyasi liderliğinin BM önderliğinde bir barış yolunda devam etmeye istekli olduğunu söyleyen el-Yemani, bu durumun devletin güvenliğini ve istikrarını yeniden tesis etmesinin tek yolu olarak nitelendirildiğini belirtti. Bakan, hükümetin başta tüm tutuklu ve esirlerin serbest bırakılması olmak üzere Griffiths tarafından önerilen güven inşa edici uygulamaları ele almaya açık olduğunu vurguladı.

Halid el-Yemani, BM tarafından ortaya koyulan insani çabalarına da değinerek, insani yardımların ekonomiyi iyileştirmek, ulusal para birimini ve yeniden yapılanmayı istikrara kavuşturmak için çalışan Yemen hükümetinin öncelikleri ve endişeleri arasında yer aldığını belirtti.

Temsilci Griffiths ise hükümetin sarf ettiği barış çabalarına övgüde bulundu. Yemen’de barış yolunda olumlu adımların atılması beklenen gelecek müzakerelerin yer ve tarihinin belirlenmesinden önce meşru hükümet ile çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Griffiths, ayrıca mevcut ikinci sürecin Yemen’deki resmi müzakereler için tamamlayıcı bir rol oynadığını söyleyerek, bu süreçte ortaya koyulan çabaların önemine vurgu yaptı. Savaşın sonlanması için resmi diplomatik çabalarla eş zamanlı olarak Yemen’de barışı inşa etmek için çalışmak gerektiğini belirten Martin Griffiths, “Yemen’de her gerçek çalışma, ertesi gün siyasi bir uzlaşıya varmak üzere ortaya koyuluyor. Ancak bizim bugün için hazırlanmamız gerekiyor” dedi. Griffiths’in bürosundan 7 Kasım’da yapılan yazılı açıklamada da “İkinci süreç, sivil toplum örgütleri, kadın hakları örgütleri, siyasi gruplar, gençlik hareketleri, dini gruplar, meslek kuruluşları ve sendikalar da dahil farklı gruplarca yürütülen gayri resmi barış çabaları ve girişimleri ifade ediyor” denildi. Açıklamada, “Bu çaba ve faaliyetler, ilk süreç olarak bilinen resmi müzakereleri de destekleyici bir şekilde ve birbirleriyle paralel olarak yürütülüyor. 2015 yazından bu yana Griffiths’in bürosu, ikinci sürecin çalışmalarının birçoğuna dair uluslararası birçok ortakla işbirliği yapıyor” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Griffiths, geçtiğimiz Salı günü Sana Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Ürdün’ün başkenti Amman’daki Oxford Araştırma Grubu tarafından düzenlenen bir çalıştayda, Hadramut ve Marib’den bir grup kabile şeyhi ve sivil toplum kuruluşu çalışanları ile bir araya geldi.

Aynı şekilde BM Yemen Özel Temsilciliği bürosu, Yemen’deki ikinci müzakere süreci üzerinde çalışan bir grup uluslararası ve yerel ortaklarıyla bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantının, resmi müzakere yolu kapsamındaki girişimlerin tamamlayıcı rolünü desteklemek üzere gerçekleştirildiği belirtildi. Aktarılana göre toplantıda, Yemen’deki çok çeşitli taraflarla gerçekleştirilen istişare turlarına dayalı olarak siyasi sürecin seyri ele alındı.