Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, Husi darbesinden bu yana ilk bütçeyi açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Husi milislerin Eylül 2014’te darbe yapması ve başkent Sana’yı kontrol altına almalarından bu yana geçen 3 yıllık bir aradan sonra, 2018 yılı için yeni bütçeyi açıkladı.

Hükümet Başkanı Ahmed bin Dağr, geçici başkent olan Aden’de düzenlediği basın toplantısında, yeni bütçenin 988 milyar 203 milyon 500 bin riyal olduğunu, harcamaların ise tahmini 1 trilyon 465 milyar ve 42 milyon 630 bin riyal olacağını ve bunun sonucunda yüzde 33’lük bir mali açık bulunduğunu bildirdi.

Yemen topraklarının dörtte birine el konulan darbe koşullarında alınan kemer sıkma politikalarının gölgesinde bütçe kararı alındığını ifade eden Dağr, Yemen parlamentosunun, gelecek ay Aden’de düzenlenecek olan toplantıda bütçeyi onaylayacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Yemen ordusu tarafından yapılan açıklamada, Saada kentinde 70’den fazla mayının imha edildiği, 84’üncü Piyade Tugayı’na bağlı mayın temizleme birimlerinin de darbeci milisler tarafından yerleştirilen bütün mayın ve patlayıcıların ele geçirilerek imha edildiği bildirildi.