Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen, Husilerin Taiz’deki insan hakları ihallelerine uluslararası sessizliği kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun, İrancı Husi militanların, Taiz ve el-Hima bölgesindeki sivillere yönelik terör saldırılarına karşı sessiz kalmalarını kınadı.

Yemen Yerel Yönetimi ve Yüksek Yardım Komitesi Başkanı Abdul Rakib Feth militanların bölge sakinlerinin evlerini hiçbir ayrım gözetmeden bombaladığını, el-Hima bölgesindeki evleri yıkıp sivilleri zorla evlerinden çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Feth, SABA resmi haber ajansının yayınladığı açıklamada, Taiz ilinin bazı ilçelerindeki Husilerin işlediği suçlara sessiz kalmanın uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Feth, uluslararası toplumu ve insani yardım örgütlerini, Husi milislerin tüm terör suçları karşısında ciddi ve kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Feth, bu ihlaller üzerindeki uluslararası sessizliğin kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekleyerek BM İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande’ı ve tüm insani yardım kuruluşlarını bu suçları durdurmak için acil müdahaleye etmeye ve milislerin işlediği suçların büyüklüğünü yakından görmek için bölgeyi ziyaret etmeye çağırdı. Bu ihlalleri güçlü bir şekilde bastırmaya çağıran başkan, BMGK’ya bu suçlar hakkında bir rapor verilmesini istedi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Yemen, yaklaşık 3 yıldır Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteklediği hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasındaki şiddetli çatışmalara sahne oluyor.