Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen için ‘Dörtlü Ekonomi Toplantısı’ Kasım ayının sonunda yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Şarku’l Avsat

Yemen Merkez Bankası Genel Müdürü Dr. Muhammed Zimam ABD’nin Yemen Büyükelçisi Matthew Tueller ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirdiği toplantıda, Yemen para biriminin değerinin düşmesi ve dörtlü ekonomi toplantıları yoluyla Merkez Bankası’na yardım yolları da dahil olmak üzere Yemen’deki nakdî ve malî durumu istişare etti.

Dörtlü Ekonomi Grubu’nun bir sonraki toplantısının, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) raporunu görüşmek ve Banka’ya ve Yemen para birimine yönelik destek programlarını onaylamak üzere Kasım 2018’in sonunda yapılması kararlaştırıldı. Söz konusu grup Suudi Arabistan, BAE, ABD ve İngiltere’den oluşuyor.

Toplantıda Merkez Bankası tarafından alınan tedbirler gözden geçirildi. En son, özellikle Merkez Bankası Yönetim Kurulu faiz oranlarının yükseltilmesine yönelik kararından sonra enflasyon dışı kaynaklardan finansman araçlarının etkinleştirilmesinin onaylanması yönünde tedbirler alınmıştı.

Büyükelçi, ABD’nin Merkez Bankası’nın çabalarını ve IMF’nin hazırladığı proje kapsamında, tüm illerde Yemen Merkez Bankası’nın kurumsal inşasını ve altyapısını güçlendirmek için projeyi finanse etmeye yönelik hazırlığın sürdürülmesini desteklediğini söyledi.