Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen: Koalisyon ‘Cumhuriyet Muhafızları’ subaylarının güvenli bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Türki el- Maliki, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in safında yer alan Cumhuriyet Muhafızları subayları ve Koalisyon’da görevli subayların iletişim içinde olduğunu duyurdu. Meşru hükümete katılmak isteyen herkesin güvenli bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayacakları konusunda Cumhuriyet Muhafızları subaylarına söz verdiklerini açıkladı.

Riyad’da Koalisyon ortağı ülkelerin büyükelçileri ve askeri yetkililerinin bir araya geldiği toplantının ardından açıklamalarda bulunan Maliki, Cumhuriyet Muhafızları komutanlarının birçoğunun, özellikle de subaylar ve astsubayların Koalisyon güçleri ile iletişim kurduklarını bildirdi. Ancak askeri güvenlik sebebiyle konuyla ilgili daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi. Koalisyon’un ‘meşru hükümete katılmak isteyenlerin güvenli bir şekilde geçişi için gerekli olanakları sağladığını belirten Sözcü “Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) üyeleri ve Cumhuriyet Muhafızları subaylarına çağrımızı yineliyoruz. İsteyen herkesi Yemen içinde veya dışında özgürce hareket alanı sağlayacağımıza söz veriyoruz” ifadesini kullandı.

Dün, Yemen Cumhurbaşkanlığı Askeri Danışmanı ve Genelkurmay Başkanı Muhammed Ali Makdeşi başkanlığında Marib şehrindeki Halk Direniş Güçleri’nin (HDG) katılımıyla Yüksek Meclis’te bir toplantı gerçekleştirildi. Makdeşi toplantı sırasında askeri ve sivil iradenin milislerin kontrolündeki alanları geri alama konusundaki kararlılığını vurguladı. Süreci hızlandırma kararı aldıklarını belirtti.

Toplantının ardından Sana ve Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde süren baskılar nedeniyle halk milislerin aldıkları kararlara karşı protesto gerçekleştirdi. Yine eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları, Salih’in Husiler tarafından öldürülmesinin 40. günü sebebiyle ‘sivil itaatsizlik’ çağrısında bulundu. Aşiret güçleri, meşru hükümet ve ulusal ordu arasındaki koordinasyonun artırılmasıyla bölgelerin Husilerin elinden kurtulmasına yönelik çalışmaların başlatılması çağrısında bulundu.

Salih yanlıları ve GHK’ya yakın gazetecilerin ‘korku bariyerini’ ortadan kaldırmak için yaptığı sivil itaatsizlik çağrısı kapsamında halka açık alanlarda oturma eylemleri, dükkânların kapatılması, trafiğin durdurulması ve Husilerin kontrolündeki devlet kurumlarında greve gidilmesi benzeri eylemlerde bulunulması hedefleniyor.