Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen krizinde çözüm için Suudi Arabistan ile İngiltere arasında koordinasyon sağlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt, Riyad’ı ziyaret etti. Ziyaretin gündem başlığı Yemen’de zorlu bir görevi gerçekleştirmek için BM örgütleriyle yardımlaşma olarak açıklandı. Burt, Şark’ul-Avsat’a yaptığı açıklamada Yemen’deki BM ajanslarının yanlış bilgileri önlemek için bütün mevcut bilgilere erişmelerinin gerektiğine vurgu yaptı.

İngiliz Bakan açıklamasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Bakan olarak ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiğini söyledi. Daha önce Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile New York’ta bir araya geldiklerini belirten Burt “Kendisini yeniden görmek güzel” ifadesini kullandı. Aralarındaki ortak konunun Yemen’deki çatışmayı sona erdirmek için verilen çabaların ve BM elçisinin çalışmalarının birlikte nasıl desteklenebileceği olduğunu kaydetti.

İngiltere’nin Yemen krizini siyasi bir çözüm yolu ile sona erdirmek için Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD ile koordine halinde çalıştığını söyleyen Alistair Burt, Yemen’deki çatışmaların can almaya devam ettiğini, insani dramın daha da derinleştiğini kaydetti. Yemen’de kolera salgınından ve açlıktan ölen insan sayısının daha da yükselmesinden endişe ettiklerini belirten İngiliz Bakan, çözümün, çatışmaların durdurulmasından geçtiğini belirtti. Yemen’de meşru Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’yi ve Suudi Arabistan Koalisyonu’nu desteklediklerini yineledi.

İngiltere’nin teröre karşı hamleleri

İngiltere Bakan’ıın gündeminde uluslararsı arenada terörle mücadele de vardı. Ülkesinin, İran’ın bölgedeki faaliyetleri ile Hizbullah ve Husiler gibi terörle bağlantılı diğer gruplara verilen destek konusunda müttefiklerinin kaygısını paylaştığını vurgula yan Alistair Burt İran’la ilişkilerinin sürdüğünü ancak kaygıları konusunda Tahran ile temas halinde olduklarını kaydetti.

Nükleer anlaşma konusunun İran’ın yürüttüğü faaliyetlerden ayrı olarak değerlendirdiklerini belirten Alistair Burt yine de bu başlığın da İngiltere hükümeti için endişe kaynağı olan diğer meselelerden muaf tutmadıklarını vurguladı.

Burt, ayrıca DEAŞ’a karşı mücadele konusunda Suudi Arabistan ile yakın işbirliği içerisinde olduklarını ve Suudi Arabistan istihbaratı sayesinde İngiltere’ye yönelik bir terör saldırısının da önlendiğini duyurdu.

Burt’un gündeminde Suudi Arabistan’la devam eden ikili ilişkiler de vardı. İngiliz Bakan, özellikle ticari ve güvenlik alanlarında ilişkilerin İngiltere için çok önemli olduğunu belirtti. Bakan, ziyaretin amaçlarından birinin de bu ilişkileri güçlendirmek olduğunu ve İngiltere’nin bu bağlamda oynayabileceği rolü hakkında görüşüldüğünü kaydetti.