Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Merkez Bankası, döviz spekülatörlerini cezalandırılabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aden/Şarku’l Avsat

Yemen Merkez Bankası’nın çok sayıda döviz şirketini, kara listeye eklemeyi düşündüğü belirtildi.

Yemen hükümet kaynakları dün, Yemen Merkez Bankası’nın, çok sayıda döviz şirketini bankanın kara listesine eklemeyi düşündüğünü ifade ettiler. Kaynaklar ayrıca, bazı döviz spekülatörlerinin tutuklanmayla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Yemen’in başkenti Aden’de bulunan Merkez Bankası tarafından alınan önlemler, yerli para birimi Riyal’in yabancı para birimleri karşısındaki rekor seviyede gerilemesinin ardından çöküşünü engellemek için alınan tedbirlerin bir parçası.

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı ve Yüksek Ekonomi Komisyonu Başkanı Hafız Fahir Miyad, Aden’deki Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı durduracak ve yabancı dövizlere karşı riyalde iyileşme sağlayacak olumlu bir takım planları değerlendirdiğini söyledi. Miyad, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası, el-Hitar Döviz Şirketi ve bir takım döviz şirketlerini, tüm uyarılara ve tekrar tekrar verilen fırsatlara rağmen yaptıkları manipülasyonlar ve riyalin gerilemesinde oynadıkları rol nedeniyle kara listeye eklemeyi değerlendiriyor” dedi.

Şirketler, döviz büroları ve bankacıların, Merkez Bankası’na para birimindeki değer kaybına ve vatandaşların çektiği acıların artmasına neden olan tüccarların isimleri hakkında kamuoyu oluşturma amacıyla bilgi verdiklerini söyledi.

Yüksek Ekonomi Komisyonu Başkanı, Merkez Bankası’nın aldığı sıkı önlemlerin riyalin yeniden değer kazanmasını sağlayacağına ve bunun da vatandaşların hayatlarında olumlu etkilere neden olacağını belirtti.

Riyal geçtiğimiz günlerde Yemen Merkez Bankası tarafından alınan bir dizi önlem ve Suudi Arabistan mevduatının emtia ithalatının finanse edilmesi için kullanılmasının bir sonucu olarak diğer dövizler karşısında iyileşme göstermeye başlamıştı. Bununla birlikte Merkez Bankası, bankacılık sisteminde finansal döngüyü geri getirmeyi amaçlayan bir dizi tedbir aldı.

Ekonomi analistleri, Husilerin, Yemen ekonomisinin istikrarsızlaşma ve bankacılık sektörünü batırma gibi davranışlarının riyaldeki çöküşün ana sebebi olduğu görüşündeler.

Yemen hükümeti Husilere kendilerini destekleyen tüccarlar ve döviz şirketleriyle birlikte riyalin değer kaybetmesine neden oldukları suçlamasında bulundu.

Husi darbesinden bu yana değerinin üçte ikisinden fazlasını kaybeden riyaldeki devalüasyon, meşru hükümeti zayıflatırken fiyatlardaki aşırı artışlar ve satın alma gücünü düşürmesi nedeniyle halkın ekonomik koşullarını ağırlaştırdı.

Yemen hükümeti, İran destekli Husilerin Aden’e transfer edilmesinden önce Merkez Bankası’ndan 5 milyar dolar yağmaladığını söylüyor. Yemen meşru hükümeti Arap Koalisyonu ülkelerinin desteğiyle ve son zamanlarda alınan bir dizi önlemle bankacılık piyasasını yeniden dengelemeyi hedefliyor.