Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Merkez Bankası mevduat faizini yüzde 27’ye yükseltti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Merkez Bankası, ulusal para biriminin değerini korumaya yönelik alınan önlemler paketinin bir parçası olarak dün vadeli hesaplar faiz oranının yüzde 27’ye, acente banka faiz oranının yüzde 23’e ve devlet tahvilleri faiz oranının da yüzde 17’ye yükseltildiğini duyurdu.

Merkez Bankası açıklamasında söz konusu nakit araçlarının, Başkan’ın onayı ile Yemen geçici başkenti Aden’deki merkez binasında ya da banka şubesinde dağıtılmasının önemine dikkati çekti.

Yemen haber ajansı SABA, mevduat faiz oranlarının üç ayda bir veya anlaşmaya varılan süreler zarfında Merkez Bankası Başkanı’nın kararı ile ödeneceğini bildirdi.

Öte yandan Merkez Bankası, hükümetle işbirliği yapması ve 100 milyon dolar temin etmesinin ardından, temel ve zaruri emtialar için krediler vermek üzere piyasalara müdahale etme kararı aldı.

Merkez Bankası daha önce tüm bankalara temel ve zaruri emtialar için hızlı bir şekilde kredi taleplerini karşılama çağırısında bulunmuş ve Merkez Bankası onayından geçme zorunluluğu getirmişti.
Yemen Merkez Bankası daha önce de değeri 200 bin doları aşmayan ticaret ve mallar için kredi verilmesinin sağlanmak üzere bir dizi karar almıştı.

Yemen Merkez Bankası ayrıca kasasından 10 bin doları aşan tutarların çıkmasını engelleme kararı almıştı. Söz konusu kararlar hakkında güvenlik ve gümrük otoritelerinin yanı sıra komşu devletler de bilgilendirildi.

Vatandaşlara paralarına el konulmasından kaçınmaları için bu prosedürlere uyma çağrısında bulunan Yemen Merkez Bankası, bankaların döviz cinsinden yurt dışı hesaplarına nakit transfer etmelerine yardımcı olma sözü de verdi.

Yemen Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Merkez Bankası bu tedbirleri Yemen’in yaşadığı zor ve karmaşık koşullar altında ülke ekonomisinin istikrarını korumaya yönelik yasal sorumlulukları çerçevesinde alıyor. Banka ekonomik istikrarın korunmasının sosyal bir sorumluluk olduğunu ve bu bilincin hükümetten toplumun tüm kesimlerine yayılması gerektiğine inanıyor. Çünkü ekonomik zarar, yurt içinde veya yurt dışında olsun tüm Yemenlilerin yaşamını etkiliyor.”