Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Merkez Bankası: Suudi Arabistan hariç herhangi bir ülkeden hibe almadık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Merkez Bankası Başkanı Dire Muhammed Zemmam, Suudi Arabistan’ın Yemen Merkez Bankası’na hibe veren tek ülke olduğunu açıkladı.

Zemmam Aden’de düzenlediği basın toplantısında Merkez Bankası’nın Yemen riyalinin değer kaybını durdurma ve bankacılık sektörünün performansını artırma çabalarında aldığı yeni önlemleri açıkladı ve aynı zamanda darbe ve savaş sebebiyle iflasa sürüklenen ülke ekonomisini kurtarmak için toplumsal destek çağrısında bulundu.

Basın toplantısında, Zemmam, devletin tüm gelirlerinin geçici başkent Aden’deki Merkez Bankası’na devredildiğini belirtti.

Merkez Bankası’nın Marib kentindeki şubenin de tekrar aktif hale geldiğini aktaran Zemmam, Hükümetin petrolün üretimini ve ihracatını yeniden canlandırma planının olduğunu ifade etti.

Kral Selman bin Abdulaziz, Ekim ayı başında Yemen Merkez Bankası’nın mali durumunu desteklemek amacıyla 200 milyon dolar yardım yapılması talimatını vermişti.

Bu adımın, Yemen halkına ve hükümetine destek vermek, ülkenin yerel para birimini güçlendirmek ve ekonomik istikrar sağlamak amacıyla atıldığı kaydedildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, dün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la telefonda görüşmüştü. Görüşmede, Yemen’in ekonomi başta olmak yaşadığı meydan okumalar ele alınmıştı.

İç savaşın devam ettiği Yemen’de, dün ulusal para birimi riyalin dolar karşısındaki değeri serbest piyasada tarihinin en düşük seviyesine gerilemiş, piyasada 1 dolar 760 Yemen riyalinden işlem görmüştü.