Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Meşru Hükümeti, kuşatmaya rağmen Taiz’de hizmet vermeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Başbakan Yardımcısı ve Sivil Hizmetler Bakanı Abdulaziz Cebbari, dün, Husi militanların kuşatması altındaki Taiz kentindeki sosyal hizmetlerin artırılması ve meşru hükümetin kentteki varlığını artırması amacıyla, Taiz’de kurulan göç ve pasaport ofisinin açılışına katılarak, ilk pasaport teslimini gerçekleştirdi.

Cebbari, Taiz’de pasaport dağıtma ofisi açılmasının, devlet müesseselerine işlerlik kazandırılması açısından önemli bir adım olduğunu söyledi. Kentte merkez bankasının yeniden çalışmaya başlaması, okul ve üniversitelerin açılması ve askeri güvenlik birimlerinin kentteki faaliyetlerine başlamasından sonra hayatın yeniden doğal seyrine döndüğünü ifade etti. Sivil hizmetlerin artırılmasının, Taiz kentinin bütün engellere ve zorluklara rağmen yeniden normal hayata dönmesine yardım edeceğini ifade etti.

Cebbari’nin, Taiz’deki yerel yönetim yetkilileriyle düzenlediği toplantıda ise, mali işlerin kolaylaştırılması için bir komite kurulmasının yanısıra, kentteki askeri ve sivil müesseselerin yeniden hükümete devredilmesi için de bir komite kurulması kararlaştırıldı. Toplantıda, ayrıca, bombardımanlar sonucunda tahrip olan valilik binasının yeniden onarılarak hizmete hazır hale getirilmesi ve Taiz’deki Yemen Petrol Şirketi binasının boşaltılması kararlaştırıldı.

Öte yandan, Husi militanlar ile Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler, Taiz’deki sivil yerleşim alanlarına yönelik bombardımanlarını sürdürüyor. Taiz’de bulunan hukukçu ve aktivist Muhtar Ahmed, konuya ilişkin olarak, Şarku’l Avsat gazetesine yaptığı açıklamada, “Husi militanlar ve Salih güçleri, kentte savaş suçları işlemeye devam ediyor. Söz konusu güçler tarafından, Taiz’in bir semtine yönelik gerçekleştirilen son bombardımanda, bir kişi hayatını kaybetti” dedi. Bombardımanların sadece evleri hedef almakla yetinmediğini dile getiren Ahmed, kentteki Devrim Hastanesi’ne düzenlenen bombardıman sonucunda iki kişinin öldüğünü ve hastanenin bir kısmının tahrip olduğunu sözlerine ekledi.

Husilerin kontrolündeki bölgelerde çocuklar eğitim alamıyor

Yemen Aile ve Çalışma Bakanı Dr. İbtihac el-Kemal, Taiz vilayetinde Husi militanların kontrolündeki bölgelerde eğitimin durdurulduğunu açıkladı. el-Kemal, açıklamasında, “Husiler ve Salih’e bağlı militanlar, Yemen’de yaklaşık 9 bin çocuğu silah altına alarak ve çocukları eğitimden mahrum ederek çocuk hakları ilkelerini ihlal ediyorlar” ifadelerinin kullandı.

El-Kemal, Yemen resmi haber ajansı Saba’da yer alan açıklamasında, Husiler ve Salih’e bağlı militanların, bin 700 okulu bombalayarak 2.5 milyon çocuğu eğitimden mahrum ettiğini dile getirerek, söz konusu güçlerin okullarda okutulmak üzere, aşırı fikirler içeren 11 bin kitap bastığını kaydetti. Darbeci milislerin, eğitim yöntemini değiştirip aşırı fikirleri okula sokması nedeniyle çocukların geleceğinin tehlikeye atıldığını sözlerine ekledi.

Uluslararası topluma, darbeci militanlara çocukları çatışmalardan uzak tutması için baskı çağrısı yapan el-Kemal, Suudi Arabistan’dan da Yemen’deki eğitim durumunun yeniden düzenlenmesi için insani ve eğitim yardımlarını artırmasını talep etti.