Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Erhab’a girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Meşru Hükümeti destekleyen Arap Koalisyonuna ait uçaklar Husi milislerine ait bölgeleri ve cephanelikleri bombaladı. Sana’nın batısındaki Husilere ait cephaneliklere gerçekleştirilen etkili bombardımandan sonra Yemen ordusu, başkentin kuzey kapısı olan Erhap kasabasına girmeye başladı. Ordu açıklamasında, ilerleyen saatlerde sahada büyük sürprizler olacağına vurgu yaptı.

Yemen ordusunun sahada kaydettiği ilerleme sonucu aralarında 3 komutanın bulunduğu 30 Husi milisi öldürüldü. Aynı saatlerde güney kasabası Dhale’nin kuzeyinde yemen ordusu ile darbeci militanlar arasında çatışmalar şiddetlenirken, çatışmalar sonucunda isyancılar ölenler ve yaralananlar oldu.

Öte yandan, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve yardımcısı General Ali Muhsin el-Ahmar, Savunma bakanı vekili Muhammed el-Magdişi ile gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde farklı cephelerdeki çatışmaların seyri hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Hadi, zaferler kazanılması için Suudi Arabistan önderliğindeki Arap Koalisyonu tarafından desteklenen askerlerin gayretlerini ve azmini övdü. Cumhurbaşkanı hadi hedeflenen zaferler için “Karanlık güçlere ve onların menfur mezhepçi projesine karşı ortak bir hedefe yönelik verdiğimiz savaş, alacağımız zafere sunulmuş kanlı bir vaftizdir” demişti.

Cumhurbaşkanı Hadi’ye gelişmeler hakkında bilgi verildi

Yemen Haber Ajansı Sebe, Cumhurbaşkanı Hadi’nin askeri danışmanı ve Savunma Bakanı vekili Korgeneral Muhammed Ali el-Magdişi’nin Cumhurbaşkanına, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen halk direnişi ve ulusal ordunun aktif rol oynadığı askeri gelişmeler ve sahadaki olaylar hakkında bilgi verdiğini aktardı. Yine Sebe Haber Ajansı’nın aktardığına göre El- Magdişi Cumhurbaşkanına; Subay Nasır el-Zeybânî önderliğindeki 7.Askeri Bölge , Subay Salih el-Âmirî önderliğindeki 3. Askeri bölge ve Yarbay Salih el-Mansûrî önderliğindeki el-Beydâ cephesinde elde edilen zaferlerden bahsetti.

Sebe Haber Ajansı, el-Magdişi’nin “Vatanın koruyucuları sahada birçok zafer kazandılar. İran yanlısı, darbeci ve şer gücü olan Husi milislere karşı art arda zafer kazanılmasına olumlu etkisi olacak askeri operasyonlar kapsamında birçok stratejik bölge ele geçirildi” dediğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin danışmanı el-Magdişi; yüksek maneviyat, sıcak temas alanlarında ve farklı cephelerde savaşan komutanların ve askerlerin göğsündeki yiğitlik ve cesurluk sayesinde zafer kazanmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.

Arap Koalisyonuna ait uçaklardan bombalama

Arap Koalisyonuna ait uçaklar, Husi milislerin bulunduğu bölgeleri ve başkent Sana’nın batısında Husi milislere ait cephanelikleri bombaladı. Görgü tanıkları, hava saldırılarında es-Sabaha ve başkentin batı girişindeki Cebel Aybên bölgelerindeki birçok yerin hedef alındığını belirtti.

Diğer savaş cephelerindeki Husi militanlara lojistik destek için gönderilmeye hazırlanan cephanelerin ve silahların bulunduğu bölgelerin imha edildiği düşünülen hava saldırıları sonrasında, şehrin birçok yerinden büyük patlama sesleri duyuldu.

Resmi askeri kaynaklara göre, hava saldırıları Sana’nın kuzeydoğusundaki “Nehem” cephesine kadar uzandı. Öyle ki Yemen ordusunun verdiği mücadeleye eş zamanlı olarak uçaklar da isyancıların ve onların askeri ekipmanlarının bulunduğu bölgeleri hedef aldı.

Ordusun resmi sitesi: Erhab kasabasına girilmeye başlandı

Ordusun resmi sitesi” September Net”, meşru hükümete ait güçlerin dün, komşu kasaba Neheb’de gerçekleşen saldırıların ardından başkentin kuzey kapısı olarak görülen Erhab kasabasına girmeye başladığına dikkat çekti.
Site; ordunun dün, Erhab kasabasındaki Heran bölgesine doğru ilerleme kaydettiğini, Neheb, el-Cevf ve Erhab kasabalarını birbirine bağlayan yollara hakim bölgeleri kontrol altına aldığını aktardı.
3’ü komutan, 39 Husi milisi öldürüldü

Orduya bağlı “September Net” sitesi, dün(Cuma) şafak vaktinden önce başlayan çatışmalar sonucunda aralarında 3 komutanın bulunduğu 39 Husi milisin öldürüldüğünü, Husi saflarında çok büyük kayıplar verilmesine eş zamanlı olarak orduya ait güçlerin başkent Sana’ya doğru sürekli bir şekilde ilerleme kaydettiğini belirtti.

Öte yandan çatışmaların engebeli arazide devam ettiğini belirten resmi askeri kaynak, ‘ilerleyen saatlerde sahada bazı sürprizler göreceksiniz dedi.’ Ancak, bu sürprizlerin ne olduğunu açıklamadı.

Diğer taraftan ulusal ordu, darbeci Husi milisler ile girdikleri şiddetli çatışmalar sonucunda Taiz’in batısındaki Makbene cephesinde yeni bölgeler ele geçirdi.

Sebe Haber Ajansı’nın Makbene cephesi komutanı Albay Hamid el-Halici’den aktadığına göre, Meşru Hükümet’e ait güçler el-Kahife’deki Nevbe el-Hısn, Tebbe er-Radme bölgelerini ele geçirirken, Yemen ordusu tarafından hedef alınan bir askeri aracın devrilmesi sonucunda 4 Husi milis öldü birçok milis de yaralandı.

Dhale cephesinde darbeci milisler püskürtüldü

Yemen Ordusu kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dhale cephesinde darbeci milislerin saldırılarının püskürtülmesinin ardından şehrin kuzeyindeki Yemen ordusuna ait birliklerle girdikleri şiddetli çatışmalar sonucunda darbeci Husilerden ölen ve yaralananlar oldu.

Orduya bağlı “September Net” sitesi, Hükümet güçlerinin Husilerin Maris’in kuzeydoğusundaki Yais’e bağlı el-Hayyafi ve el-Esas bölgelerine yaptığı saldırıları 6 saat süren çatımalar sonucunda püskürttüğünü belirtti.

Site, Husi saldırısının püskürtüldüğü çatışmalara eş zamanlı olarak, Yais bölgesinde Husi milislerin ve Yemen ordusunun karşılıklı top ve füze atışlarının gerçekleştirildiği başka çatışmalar yaşandığını aktardı. Öyle ki Husi milisler Necd el-Karin, el-Tehami, el-Irfef ve Rame bölgelerinin köylerinde konuşlanıyor.

Resmi askeri kaynak, top atışları ve çatışmalar sonucunda en az 25 isyancının öldürüldüğüne, birçoğunun yaralandığına, bunun yanında da husilere ait bir askeri aracın imha edildiğine vurgu yaptı.

Resmi askeri kaynak, çatışmaların başka bölgelere uzandığını, Yemen ordusunun Maris’in kuzeydoğusundaki el-celbu, el-Kudme, ve el-Kahre bölgelerine konuşlandığını, husi milislerin ise Damt kentine bağlı Beyt madra, beyt el-şarki, Cebel el-Tehami ve Nâsa, el-Mıdrab, ve Zahr el-hımar bölgelerine konuşlandığını aktardı.

El-Beyda kentinde ise, Hükümet güçleri dün, darbeci Husi milisler ile girilen şiddetli çatışmaların ortasında kentin doğusundaki Nâdî beldesindeki ilerleyişini sürdürdü.

Yemen Ordusuna ait resmi site, birliklerin Âşar bölgesinde ilerleme kaydettiğini, çatışmalar sonucunda Husi safında bir çok ölü ve yaralı olduğunu, büyük miktarda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.