Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Habl Limanı’nda kontrolü sağladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu cuma günü düzenlenen geniş kapsamlı kara ve deniz operasyonları ile birlikte Hacca ilinin kuzeyindeki Abs beldesi yakınlarında bulunan Habl Limanını ele geçirdi.
5. Askeri Bölge tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilen operasyonlarla birlikte Habl Limanı’nın yanı sıra Hacca kentinin kuzeyindeki Hayaran beldesinde bulunan birçok bölgenin ele geçirildiği ifade edildi.

5.Askeri Bölge Komutanı General Ömer Cevher Yemen Savunma Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan açıklamasında 5.Askeri Bölge dahilindeki kara ve deniz kuvvetlerin katıldığı askeri operasyonların sahil bölgesinin de içinde bulunduğu iki eksenden başlatıldığını ve operasyonlar sonucunda Habl Limanı’nın kontrol altına alındığını söyledi.

General Ömer ordunun, operasyonun ikinci ekseni olan Hayaran vadisi tarafından ilerleme kaydettiğini ve darbeci Husi milislerin kontrolü altında bulunan bazı bölgeleri ele geçirdiğini söyledi.

12 Husi militanı öldürüldü

Yemen Ulusal Ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 12 Husi milis öldürülürken aralarında Husi komutan Ebu Leys eş-Şasemi ve Alen Fedayil’in bulunduğu birçok kişi yaralandı.

Yine söz konusu açıklamanın devamında ordu kuvvetlerinin 12.5 kalibrelik bir makineli tüfeğin yanı sıra hafif, orta ve ağır silahların bulunduğu iki askeri botu ele geçirdiği ifade edildi.

Hudeyde’de ise Yemen Ulusal Ordusu Güçleri kentin güneyindeki Habs beldesinde darbeci Husi milislere ait bir gözlem uçağını düşürdü.

Bir askeri kaynak, Yemen Savunma Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Hudeyde’de düşürülen uçağın İran menşeli olduğunu ve Husiler tarafından istihbari operasyonlarda kullanıldığını dile getirdi.

Ordu güçleri geçtiğimiz perşembe günü Hudeyde havalimanı yakınlarında Husi milislere ait bir droneyi düşürmüştü.

Diğer taraftan Cevf kentinde Yemen Ulusal Ordusu Birlikleri Husi milislerine saldırı düzenledi. Saldırı sonucunda Husi milislerin bir kısmı ölürken bazıları da yaralandı.