Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu, Hudeyde’de darbe liderlerini bir bir öldürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı güçler, ülkenin batı sahilindeki Hudeyde kentine bağlı el-Tahita ve Zubeyd beldelerinde adım adım kontrolü sağlıyor.

Ordu, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun desteğiyle sürdürdüğü operasyonlarda, İran destekli Husi militanların çok sayıda liderini öldürdü. Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ise dün, ordu komutanlarıyla yaptığı toplantıda, ordu müesseselerinin istikrarın sağlanması ve vatandaşlara hizmet temelinde ortak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Hadi, dün, Yemen’in geçici başkenti Aden’de Polis Teşkilatı Genel Müdürü Nasır Ali el-Nube ile bir görüşme gerçekleştirdi. Hadi, görüşmede, polis teşkilatının güvenlik ihlallerini kontrol etmesi ve halkın maddi ve insani kaynaklarını korumasının önemine vurgu yaptı.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nın haberine göre, toplantıda, Müdür Nasır Ali el-Nube ise polis teşkilatının faaliyetleri ve karşılaştığı zorluklara dair bir sunum gerçekleştirdi.

Hadi, iki hafta önce geçici başkent Aden’e döndükten sonra devlet kurumları yetkilileriyle toplantılar gerçekleştirerek, resmi kurumların işleyişi hakkında doğrudan bilgi alıyor. Bu kapsamda, yargı yetkilileriyle bir araya gelen Hadi, vatandaşların bekleyen davalarının bir an önce görülmesi gerektiğine vurgu yaparak, yargı kurumlarının işleyişi hakkında yerinde değerlendirmelerde bulunmak üzere bir takım ziyaretler gerçekleştireceğini bildirdi.

Yemen’in batı sahilindeki Hudeyde kentinin, darbeci Husi militanlardan kurtarılması için başlatılan askeri operasyon ise devam ediyor. Yemen Ulusal Ordusu’nun resmi internet sitesi Sebtember.news’de yer alan bilgiye göre, ordu güçlerinin Hudeyde’ye bağlı el-Tahita ve Zubeyd beldeleri çevresinde gerçekleştirdiği operasyonda 12 Husi militan esir alındı.

Bölgede bulunan askeri kaynaklar, Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının Hudeyde’nin güneyindeki askeri noktalara yönelik düzenlediği bombardımanlarda, Ebu İmad Hanişe adındaki bir Husi saha komutanının öldürüldüğünü aktardı.

Ebu İmad Hanişe’nin, Husilerin merkezi konumundaki Saada ilinden gelen militanların önemli komutanlarından biri olduğuna değinen söz konusu kaynaklar, aynı gün içinde, Arap Koalisyonu savaş uçaklarının gerçekleştirdiği hava saldırısında Hanişe’den başka çok sayıda Husi komutanın daha öldürüldüğünü kaydetti.

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre, Arap Koalisyonu’nun hava bombardımanında öldürülen Husi komutanların isimleri şöyle; İsmail Abdullah el-Husi, Velid Serraci, Abdulkadir Ahmed Abbas Şerefeddin ve Haşim el-Seyyid.

Öte yandan yerel kaynaklar, Hudeyde Limanı’nda öldürülen Husi komutanların sayısının 40’a yükseldiğini bildirirken, Şarku’l Avsat’a bilgi veren başkent Sana’daki sağlık kaynakları, son bir ay içinde, Sana’daki Husilere ait askeri hastanelere çoğunluğu Hudeyde’den olmak üzere çeşitli cephelerden getirilen yaralıların sayısının 5 bini aştığını aktardı.

Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı güçler, Arap Koalisyonu’nun desteğiyle Hudeyde’yi ele geçirmek için operasyonlarına devam ederken, eş zamanlı olarak, Taiz, el-Beyda, Saada ve Lahic gibi birçok bölgede de operasyonlarını sürdürüyor.