Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Hudeyde’deki Husi çemberini daraltıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana-Taiz-Hudeyde/Şarku’l Avsat

Yemen’in Beyda, Saada, Hacca ve Dal’ illerindeki geniş alanların milislerin elinden kurtarılması ile eşzamanlı olarak, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından desteklenen ulusal ordu güçlerinin beş ilde kaydettiği ilerleme ile birlikte Husi mevzileri çöktü.

Resmi Yemen kaynaklarından aktarıldığına göre, Dali ilinin kuzeybatısındaki Ceben ve Meris bölgelerini milislerin elinden kurtaran Yemen ordusu, Damt ilinin önlerine kadar geldi. Ayrıca Hacce eyaletindeki Ahem Üçgeni’ni de kontrol altına alan ordu, Hacca ilinin kuzeybatısındaki Harad Müdürlüğü’nü milislerden temizledi.

Hudeyde, Hacca, Mehvet ve Sana’daki düzinelerce hastaneyi dolduran yararlılar için kan bağışı çağrıları devam ederken, çeşitli cephelerde hezimete uğrayan milisler, Sana ve kontrol ettikleri geri kalan alanlarda bulunan destekçilerinin seferber olmaları çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın durumu yakından takip eden güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Husi grubunun Hudeyde’de bulunan birtakım liderleri, ordunun Hudeyde’yi kuzeyden kuşatan son limanı da kontrol etmeye yaklaştığı sırada, Sana’ya kaçtılar. Yemen ordusunun yerel kaynaklarından aktarıldığına göre, Hudeyde cephesindeki onlarca Husi unsuru, grup liderlerinin kaçarak şehrin dış mahallerine sığınmalarının ardından silahlarını bırakıp teslim oldu.

Yemen ordusuna bağlı Amâlika Tugayları’nın basın merkezi tarafından yapılan açıklamada, ordunun dün itibariyle Hudeyde şehrinin doğusundaki bir dizi bölgede milisleri hezimete uğrattığı belirtildi. Ayrıca Şehare ve komşu bölgelerde milisler ile girilen şiddetli çatışmaların ardından milislerin ağır kayıplar verdiği ve Emel, Şehare ve Mutahen bölgelerinin milislerden temizlendiği kaydedildi. Merkez tarafından yapılan açıklamanın devamında, Hudeyde ilinin geri kalanını İran destekli Husi milislerinden temizlemek için koalisyon güçlerinin desteği ile gerçekleştirilen kurtarma operasyonlarının devam ettiği ifade edilirken, mühendislerin savaşlar ile eşzamanlı olarak sokaklara, kamu binalarına ve vatandaşların evlerine döşenen mayınları sökmeye devam ettikleri bildirildi.

Yemen ordusu kuvvetleri, kenti çevrelemek ve kuzey limanına erişim sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği askeri operasyonların yeniden başlamasından bu yana geçen iki günün ardından, Hudeyde kentinin doğu tarafından geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirebildi.

Yemenli Silahlı Kuvvetleri basın merkezi tarafından aktarıldığına göre, milislerin büyük miktarda can ve mal kayıplarına maruz kaldığı bir sırada, Dali ilinin batısında bulunan Damt ve Mersi cephesinde yeni ilerlemeler kaydedildi. Merkez, ordunun strateji Nasat dağını, Masar bölgelerini, Rima köyünü, Necd Karin bölgesine bakan Tahami dağını, Beytü’l Yezidi ve Arfaf köylerinin kurtarıldığını belirtti. Merkezin bir askeri kaynaktan aktardığına göre, söz konusu başarılar, Husilerin kontrolü altında bulunan Dali ilinin Ceben ve Damt ilçelerine yönelik ulusal ordu güçlerin tarafından üç eksenden başlatılan askeri operasyonlar çerçevesinde geldi. Milislerin saflarının büyük bir çöküş ile karı karşıya kaldığını belirten kaynak, tamamen özgürleştirilinceye kadar ordu kuvvetlerinin Damt şehrine doğru ilerleyişinin devam edeceğini kaydetti.

Yemen askeri kaynakları tarafından dün yapılan açıklamada, Dali ilinde bulunan Damt şehrinin kuzeydoğusunda olan Ceben İl Müdürlüğü merkezinin geri alındığı vurgulandı. Ordu tarafından şehirdeki Husi unsurlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, ağır kayıplar veren milisleri bölgeden kaçmaya mecbur bıraktı.

Yemen ordusu kuvvetlerinin Damt şehrini milislerin elinden kurtarmaları halinde, Dali eyaletinde Husilerin kontrolü altında bulunan birçok bölgenin de özgürleştirilmesi mümkün olacak.

Husilerin üst üste hezimetler yaşadığı bir zamanda, Yemen ordusu tarafından dün yapılan açıklamada, Hacca ilinin kuzeybatısındaki sınır ilçesi Harad’ın milislerden temizlenmesi ile eşzamanlı olarak, Hiran Müdürlüğü ve komşu müdürlük Mustaba’nın çevresindeki çatışmaların devam ettiği kaydedildi. Ayrıca 5’inci askeri bölgeye bağlı ordu güçlerinin stratejik bir kavşak olan Ahem Üçgeni alanını milislerden temizlediği belirtildi.

Bunun yanı sıra asker bir kaynak, ordu güçlerinin Ahem Üçgeni alanını geri alması ile eşzamanlı olarak Harad ilçesinden bir dizi köyün milislerden temizlendiğini kaydetti. Ordu güçleri ayrıca dün sabah, Mori ve el-Kıfl köylerinin yanı sıra Ahem Üçgenin çevreleyen bir dizi stratejik bölgeye ele geçirdi. Çatışmaların milislerin saflarında düzinelerce ölü ve yaralılarla sonuçlandığını doğrulayan kaynak, milislerin ekipman olarak da ciddi kayıplar verdiğini ve bir dizi milis unsurunun ordu güçleri tarafından ele geçirildiğini belirtti.

Yemen ordusu kuvvetleri dün Beyda ili ekseninde ilerleyişini sürdürdü. Yemen ordusunun resmi internet sitesinde bildirildiğine göre, Savran dağının bulunduğu alanda, batıdan Melacim ilçesine bağlı el-Beyad sırtlarına kadar olan bölgede milisler ile ordu güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Açıklamada ayrıca, darbeci milislerin konuşlandığı bölgelere sürpriz saldırılar gerçekleştirildiği ifade edildi. Saldırıların ardından milis saflarında ciddi çöküşler yaşanırken, ordu güçleri milisleri kentsel alanlara doğru itmekte başarılı oldular.

Ordu güçleri ile milisler arasında gerçekleşen savaşlar ile eşzamanlı olarak, koalisyon savaşçıları tarafından el-Hat bölgesinde konuşlanan milisleri hedef alan hava saldırıları gerçekleştirildi. Bu saldırılar, Husi ekipmanlarının ve savaş araçlarının imha edilmesi ile birlikte birçok Husi unsurunun öldürülmesi veya yaralanması ile sonuçlandı. Bunun yanı sıra ordu güçleri, el-Beyad dağlarını hedef alan Husi operasyonlarını durdurmakta başarılı oldular.

Yemen ordusu güçleri Melacim Müdürlüğü’nün kurtuluşunu tamamlamak ve ilin geri kalanında ilerlemelerini sağlayacak tüm dağlık alanları kontrol etmek için çalışıyor. Hudeyde, Gali, Beyda ve Haca ilinde yaşanan bu gelişmeler, Saada ilinin batısında bulunan Maran cephesinde gerçekleşen çatışmaların ardından Husi saflarının çökmesi ile eş zamanlı olarak yaşandı.

Yemen ordusunun resmi kaynakları, ordu güçlerinin Maran bölgesinde bulunan Husi grubunun kurucusu Hüseyin el-Husi’nin kabrinin bulunduğu alana yaklaştığını ve Abdülmelik el-Husi ile birlikte bir dizi grup liderinin evinin bulunduğu yakındaki köylere bir taş atımı mesafesine kadar olan bölgeleri kontrol altına aldığını teyit etti.