Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu, Husi milislerin kalesi Saada’ya ilerliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu tarafından destelenen Yemen Ulusal Ordusu ve direniş güçleri, bugün, Batı sahillerinde bulunan Hıs bölgesinde, Husi milislerin kalesi Saada’ya doğru stratejik bir ilerleme kaydetti. Koalisyon uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında İran destekli onlarca Husi milis öldürüldü.

Meşru hükümete bağlı ordu güçleri, Hudeyde’nin Hıs bölgesinin güneyindeki İrfan köprüsünün kuzeyine doğru ilerleme kaydederken, Husilere ait aralarında havan topu ve katyuşa füzelerinin de bulunduğu çok sayıda silah ve askeri mühimmatı ele geçirdi.

Saada bölgesinde bulunan cepheler kontrol altına alındı

Öte yandan ordu, Koalisyon uçaklarının hava desteği ile Suudi Arabistan sınırında bulunan Husilerin kalesi Saada bölgesinde bulunan bazı cephelerin kontrol altına alındığını duyurdu. Yapılan açıklamada, El-Anad Üssü yakınlarında Husiler ile yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu Husilerin çekilmesinin ardından Lahc’ın kuzeyindeki Kubayta bölgesinde bulunan stratejik bir bölgenin kontrolünü ele geçirildiği de belirtildi.

Ordu, yaptığı açıklamada, Saada ve El-Buka arasında bulunan uluslararası hattın da ele geçirildiğini aktardı.

Bu gelişmeler, Koalisyon uçaklarının, Husi isyancılarının kontrolü altındaki Hudeyde’deki deniz üssü dahil olmak üzere bir dizi bölgeye hava saldırısı başlatmasının ardından yaşandı.

Ayrıca Koalisyon uçakları, Hıs’ın güneyindeki el-Cera bölgesinde, İran destekli Husi milislerine ait noktalara hava saldırıları düzenledi. Bombardımanda onlarca Husi milis ölürken çok sayıda miliste yaralandı.

Son 24 saatte batı sahilleri cephesinde yaşanan çatışmalarda, koalisyon uçakları tarafından desteklenen hükümet güçleri, 30’dan fazla Husi milisi etkisiz hale getirirken çok sayıda miliste yaralandı.

Taiz’de 12 Husi milisi etkisiz hale getirildi

Taiz’de ise, İran destekli 12 silahlı Husi milis, el-Debabe cephesinde çatışmaya girdikleri meşru hükümet güçleri tarafından etkisiz hale getirildi. Öte yandan Taiz’in güneyindeki Tebe es-Salihin bölgesinde 5 silahlı milis öldürülürken, hükümet güçlerine pusu kurmaya çalışan 2 milis etkisiz hale getirildi.

Husilerin saldırı girişimi engellendi

Ulusal ordu güçleri, Husiler tarafından gerçekleştirilen bir saldırının ardından gece çatışmaların yaşandığı yer olan Taiz’in batısındaki iki noktada Husilerin saldırı girişimlerini engellemeyi başardı.

Gece boyunca yaşanan çatışmaların ardından ordu güçleri, Taiz’in batısındaki el-Munim Dağı yakınlarında bulunan el-Kerbe bölgesinin kontrolünün ele geçirmeyi başardı. Çatışmalarda 3 Husi milis öldürülürken, Yemen ordusundan 2 asker hayatını kaybetti.

Hıs ve el-Huha arasındaki bölgelere yönelik eşzamanlı olarak yoğun topçu atışları ile saldırılar düzenlendi. Saldırılarda, aralarında Husi saha komutanı Abdullah Muhsin el-Kadimi’nin de bulunduğu çok sayıda Husi milis etkisiz hale getirildi.