Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu ve Husiler anlaştı! 241 esir serbest | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Resmi kaynaklardan açıklanan haberlere göre, 30 Ocak’ta Yemen Ordusu ve Husi militanlar arasında gerçekleşen en bükük esir takası anlaşmasının başarıyla sonuçlandığı duyuruldu. Olumlu geçen anlaşma sonucu iki yüzden fazla esir serbest bırakıldı.

Yemen ordusu internet sitesinden takas operasyonunun dün, Şebva vilayetindeki 241 esiri kapsadığını kaydetti. Husiler’in aktardığı haberde ise esir sayısının 275 olduğu belirtildi.

Yemen Ordusu Resmi Internet Sitesi’nin, 26. Tugay’a bağlı askeri kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre, Husi militanlarla yapılan esir takasında, Beyhan’da Husiler tarafından kaçırılan 120 kişinin kurtarıldığı, buna karşılık savaş meydanında esir alınan 120 Husi militanın serbest bırakıldığını aktardı. Ayrıca, işkence ile öldürülen bir başka kişinin cesedi de Husiler’den alındığı açıklandı.

Takas edilenler arasında komutanlarda var

Haberde, “Esir takası, Yemen Ulusal Ordusu’ndan üst düzey komutanların yönlendirmesiyle tamamlandı. Takas işleminde, Beyhan ili komutanlarından General Mufrih Buheybih ve bazı ulusal ordu komutanları ile Halk Direniş Komiteleri (HDG) liderleri de yer aldı” ifadeleri kullanıldı.

‘Takas işlemi başarıyla gerçekleşti’

Resmi kaynaklar Yemen ordusu takas anlaşmasının ayrıntılarıyla ilgili olarak çıkan bir ihtilafa karşı, takasta 165 esirin Ulusal Ordu’ya testim edildiğini belirtti. Kaynak ayrıca, her iki taraftan 275 esirin takas işleminin başarıyla gerçekleştiğini belirtti.

Yemen ordusu kuvvetleri, aralık ayında Beyhan ve Asilan illeri dâhil olmak üzere Şebva vilayetinde Husi milislerinin bulunduğu son alanları da kurtardı. Ordu daha sonra Beyda vilayetini kurtarıp Husiler’i bölgeden çıkarmayı başardı.