Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ordusu: Husiler tetikçi aslında İran ordusu ile savaşıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu)’nun Hudeyde Cephesinde ilerlemesi sonucu kentteki üst düzey Husi liderlerin kaçtığını duyurdu.

Öteyandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Husilerin bir çok cephede gerilemesinin ardından İran Ordusu’ndan Husilere gönderilen talimatlarda, Husilerin sivil halkı korkutmaları ve sindirme yöntemiyle hakimiyetlerini korumaları istendi.

Yemen Ulusal Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Abdu Mecali, Şark’ul Avsat ile yaptığı telefon görüşmesinde, Husi milislerin İran Ordusu’ndan gelen talimatlarla hareket ettiklerini belirtti.

Mecali, Yemen Ulusal Ordusu’nun İran Ordusu ile Husi milisleri arasındaki iletişimi sürekli olarak takip ettiğini ifade etti.

Sözcü ayrıca istihbarat çalışmaları sonucunda ülkenin farklı bölgelerinde Husiler tarafından mağaralara saklanmış çok sayıda silah ve mühimmatın İran malı olduğunun altını çizdi. Mecali şu ifadeleri kullandı: “Husiler tetikçi aslında İran Ordusu ile savaşıyoruz.”

Mecali, “Husilerin uluslararası toplumun barış ve siyasi çözüm çabalarını reddetmesi sebebiyle Yemen Ulusal Ordusu’nun darbecilere karşı savaşmaktan başka bir yolu yok” dedi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon

Suudi Arabistan liderliğindeki Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu), Yemen’de İran tarafından desteklenen Husiler ve müttefiklerine karşı savaşta Mart 2015’ten bu yana meşru hükümete destek veriyor. BAE’nin de içinde yer aldığı koalisyon, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ve Husilerin başkent Sana’ya 6 Eylül 2014’te saldırmasının ardından 6 Şubat 2015’te darbe yapmaları üzerine kurulmuştu.

Koalisyon güçleri, Husiler ve müttefiklerinin güneye doğru ilerleyişini Aden kentinde durdurmayı başarmıştı.

Eski Cumhurbaşkanı Salih, barış görüşmelerinden yana tavır alıp tüm gruplara ateşkes çağrısında bulunduktan sonra Husiler tarafından 2017 Aralık ayında öldürülmüştü.

Uluslararası koalisyonun destek verdiği meşru hükümet güçleri ile darbeci Husiler arasındaki çatışmalar ülkenin birçok bölgesinde devam ediyor.