Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ordusu: Husilere eğitim veren 250 İranlı uzman tespit edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ordusu, 250’nin üzerinde İranlının Hudeyde ve Saada bölgelerinde faaliyette bulunduklarını açıkladı. Alanlarında uzman olan söz konusu İranlıların bölgedeki milis yapılanmasında ve eğitiminde aktif olarak yer aldığını duyurdu.

Yemen Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Abdullah Macali, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada istihbarat çalışmaları sonucunda İranlıların Saada ve Hudeyde’de yoğun şekilde çalışmalar yürüttüğü bilgisine ulaşıldığını kaydetti.

Macali, milislerin füzelerin geliştirilmesi ve yedek parçaların kurulması için yeterli modern teçhizatlara sahip olmadıklarını dikkat çekti. Özellikle füze kapasitelerinin geliştirilmesi için alanında uzman İranlıların bölgede yoğun faaliyetler yürüttüğünü belirtti.

Soruşturmada Hudeyde ve Saada cephelerindeki milislerden toplanan bilgilerde, İranlı uzmanların yoğun bir şekilde söz konusu bölgelerde çalışmalarda bulunduğu ve silah geliştirmenin yanı sıra kamplarda gençlere eğitim verdikleri belirtildi.

Macali açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ordu, söz konusu İranlılara yönelik çeşitli planlar doğrultusunda hareket etti.Şu an için ayrıntıları veremiyorum ancak öncelikle Arap Koalisyonu’nun desteklediği ordunun ilerlemesi oldukça önemli. Çemberi daraltmak, hareket alanlarını izlemek için gözaltındakilerle yakın ilişki içinde çalışmak gerekiyor.”

Macali, söz konusu İranlı 250 uzmanın derhal tutuklanacağını belirtti. Yemen’i yok etmek ve ülkedeki savaşı ateşlemek için yasadışı yollarla ülkeye girenlerin hesap vermeden kaçamayacaklarını kaydetti.

Yemen Ordu Sözcüsü, Sana’da yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada da Husi milislerinin sivillere yönelik uyguladığı işkence ve ev hapsinin ağırlaşarak devam ettiğini söyledi. Bu nedenle ordunun operasyonlarını hızlandırdığını ve Sana sınırlarında, özellikle el-Ahmar ve el-Kanasin Dağı’nda ilerlemeye devam ettiklerini ifade etti.

Ordunun muharebe kabiliyetinin çoklu askeri harekât için yeterli olduğunu belirten Mecali ülkenin tüm bölgeleriyle iletişimin sağlıklı olarak sürdüğünü kaydetti. Husi milislerinin kontrolündeki tüm bölgeleri özgürleştireceklerini vurguladı.