Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu, Husilere yönelik operasyonlarını sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen ordusu, batı yönünde Husilerin ana kalesi olan Saada sınırındaki Razih bölgesinin merkezinde bulunan köyleri ve mevzileri başlattığı geniş çaplı operasyonla kurtardı.

Ordu güçleri, saldırılarına birkaç gün önce bölgenin Husilerden kurtarılması için başlatılan geniş çaplı askeri operasyonla başladı. Sınır muhafızlarından, Tuğgeneral Hamud Hişam, Ulusal ordu güçlerinin, birçok bölgeyi, köyü ve Firas kalesini ele geçirdiklerini açıkladı.

Ordunun resmi internet sitesi September.net’de yer alan habere göre, Tuğgeneral Hişam, Koalisyon uçakları tarafından Husi milislerin Razih bölgesindeki mevzilerine yapılan hava saldırıları sonrasında son iki günde 30’dan fazla milis öldürüldüğünü, bazı milislerinde keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Askeri operasyonların bölge tamamen milislerden kurtarılıncaya kadar devam edeceğini vurgulayan Tuğgeneral, milislerin, ordu güçlerinin ilerleyişini durdurmak için yüzlerce unsurunu çatışmalarda öne çıkardığına işaret etti.

Öte yandan, Ulusal ordu güçleri, Nehem ilçesinin kuzeyindeki Cebel Yam bölgesinde milislere karşı geniş çaplı operasyonlar başlattı. Milislerin son haftalarda yüzlerce ölü ve yaralı verdikleri ayrıca savaş ekipmanlarının da çoğunun zarara uğradığı kaydedildi.

Ayrıca, askeri bir kaynak, Nehem’de yaşanan çatışmalarda, aralarında saha liderinin de olduğu on altı darbecinin öldürüldüğünü ve bölgede ilerleyişin sürdürüldüğünü vurguladı.

Silahlı Kuvvetler Basın Merkezinden bir kaynak, “Ulusal Ordu güçlerinin, Nehem ilçesinin kuzeyindeki bir grup milis savaşçısını, ordu güçlerinin mevzilerine gizlice girmeye çalışırken pusuya sürüklediklerini” aktardı.

Kaynak, “bu bölgelerin milislerden kurtarılmasıyla beraber darbeci milislerin, ordunun mevzilerine sızma girişimlerinin yolunun kesileceğini belirterek, saldırılar sonrası milislerden çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğunu” belirtti.