Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu, Husilerin Sana ve Marib arasındaki ilerleyişini durdurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ordusundan emekli Tuğgeneral Muhsin Hasruf, son iki gün içinde Arap Koalisyonu tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda bazı Husi lidelerinin öldürüldüğüne dair bilgilerin araştırıldığını duyurdu. Bölgeden gelen haberler, öldürülen söz konusu liderler arasında Muhammed Ali el-Husi, Ebu Ali el-Hakim ve Yusuf el-Medani’nin de olduğu yönündeydi.

Marib şehrinde bulunan emekli Tuğgeneral, dün akşam telefon aracılığıyla Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamalarda “Şu ana kadar Muhammed Ali el-Husi ve Ebu Ali el-Hakim’in öldürüldüğüne dair elimize hiçbir bilgi ulaşmadı. Ortada henüz teyit edemediğimiz bilgiler dolaşıyor. Ayrıca elimizde Yusuf el-Medani’nin ölümüyle alakalı da fiziksel deliller bulunmuyor. Halen incelemeler sürüyor.” dedi.

Yemenli stratejist ve askeri uzman emekli General Hasan Hasruf da Husi milislerine yönelik sürmekte olan askeri operasyonlar konusunda açıklamalarda bulundu. Hasruf, ulusal ordunun, Nehm cephesinin Sana ve Marib şehirleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolu kontrol altına aldığını, böylece bölgedeki cephelerde bulunan milislerin kuşatma altına alındığını açıkladı.

Emekli General, ordunun Nehm cephesinde son iki gündür hızlı bir ilerleyiş sürdürdüğünü, Husilerin kuşatması altında olan bölgeleri ele geçirdiğini ve Husilerin bütün bağlantılarını kesen Sana ile Marib arasındaki yolun tamamen kontrol edildiğini duyurdu.

Husi milislerin Nehm cephesindeki ilerleyişinin durdurulması hakkında da açıklamalarda bulunan Hasruf, “Koalisyon güçlerine ait uçaklar Sana’daki birçok cephede yürütülen operasyonlara büyük destek sağlıyor. Ulusal ordu da milislere can ve mal kaybı yaşatıyor” ifadesini kullandı.