Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu ile Hudeyde havaalanı arasındaki mesafe 2 kilometreye düştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen ordusu ve ortak güçler, Hudeyde şehrini Husi milislerinin elinden kurtarmak amacıyla başlattıkları askeri operasyonu sürdürüyor.

Yemen askeri ve siyasi kaynakları, meşru güçlerin Hudeyde havaalanına iki kilometre yaklaştığını, Husi milislerinin Hudeyde şehri ve havaalanı yakınındaki mevzilerine yoğun saldırıların sürdüğünü aktardı.

Bütün seçenekler hazır

Şarku’l Avsat’a konuşan Hudeyde Valisi Hasan el-Tahir, Hudeyde’yi Husi milislerin pençesinden kurtarmak için Yemen ordusu ve Arap Koalisyonu’nun önünde bütün seçeneklerin hazır olduğunu dile getirdi.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55407409/arap-koalisyonu-hudeyde-limanini-kurtarmak-icin-askeri-ve-insani-operasyon-baslatti

El-Tahir, “Meşru hükümet, Hudeyde’yi özgürleştirme seçeneklerini düşünüyor. Şehrin belirli bölgesindeki önemli ve hassas milis pozisyonlarını hedeflemek amacıyla eğitimli savaşçıları hava ve denizden bölgeye nasıl konuşlandıracağını değerlendiriyor” diyerek şehrin kurtuluşu için hazırlanan plana göre, çatışmaların gidişatını değiştirecek askeri bir taktik uygulanacağını söyledi.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55407302/arap-koalisyonu-hudeydenin-kurtulusundan-sonra-uluslararasi-kaygilar-ortadan-kalkacak

Şehre yönelik her türlü askeri operasyonda, bölge halkının tüm insani koşullarını hesaba katılarak sivil yerleşim bölgelerinin zarar görmemesi için dikkat edildiğini aktaran Hudeyde Valisi, “Bu aşamada korktuğumuz şey, Husi milislerinin sahada ilerleyen orduyu durdurmak amacıyla devlet kurumlarına saldırması” diye konuştu.

Operasyonun amacı Hudeyde’ye istikrar getirmek

Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Hudeyde’nin kurtarılması için başlattığı operasyonda yer alan silahlı kuvvetlerin cesaretine övgüde bulundu.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55407355/yemen-hukumetinden-uluslararasi-topluma-hudeyde-limani-cagrisi

Kurul tarafından dün yayımlanan bildiride, operasyonun meşru Yemen meşru hükümetinin ilgili BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının taleplerine dayanmakta olduğu, Yemen ve kardeş Yemen halkına istikrar ve güveni yeniden sağlamak için Husi milislerin saldırgan uygulamalarını sona erdirmeyi amaçladığı ifade edildi.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55407297/hudeyde-civarindaki-stratejik-alanlar-ele-gecirildi