Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ordusu, dün, Sana’nın kuzeydoğusundaki Nehem ilçesindeki ilerleyişini sürdürdü. Cevf, Beyda, Hücce ve Saada cephelerinde de ordu ile Husiler arasındaki çatışmalar şiddetlendi.

Yemen ordusundan sahadaki bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Husiler ile girilen şiddetli çatışmaların ardından hükümet güçlerinin Nehem ilçesindeki stratejik noktalardan olan El-Karn Dağı’nı mislerden geri aldığını aktardı.

Medyaya açıklama yapma yetkisine sahip olmadığı için ismini vermeyen kaynak, perşembe ve cuma günleri boyunca devam eden çatışmada milislerin ağır kayıplar verdiğini, askeri araçların ve mühimmatların da tahrip edildiğini belirtti.

Bölgeden gelen haberle çatışmalar sırasında hükümet güçlerinden de kayıplar olduğu yönünde. Yemen ordusu, geniş ve engebeli Nehem bölgesinde ilerleyişine devam ederken Sana üzerindeki baskıyı da sıkılaştırmaya çalışıyor.

Husilerin Nehem cephesindeki güçlerini artırmak için bölgeye yüzlerce yeni militan gönderdiği belirtiliyor.

Cevf bölgesindeyse dün, Yemen ordusu ve Husi milisleri arasında çatışmalar yeniden başladı. Bölgedeki kabileler, çatışmaların hükümet binalarına yaklaştığını ve Husi milislerin saflarında ağır kayıplar verdiğini söyledi.

Yemen ordusu ile milisler arasındaki çatışmaların Beyda’da sürdüğü belirtildi. Yemen ordusuna ait September Net sitesinde yer alan habere göre Beyda ilindeki çatışmalar sonucu birçok Husi lideri öldürüldü.

Darbeci unsurlarsa birbirlerine ihanet suçlamasında bulundu. Yerel kaynaklar, Husilerin 25’ten fazla milisinin geri çekilmesiyle birlikte karışıklık yaşamaya başladıklarını aktardı.

Hükümete bağlı Cevf Enformasyon Konseyi tarafından aktarılan bilgilere göre bazı Husi liderlerin de geri çekilmesiyle birlikte milisler arasında keskin farklılıkların ortaya çıktığı kaydedildi.

Husiler arasındaki tartışmanın bazı milislerin Beni Nevf kabilesine mensup vatandaşları öldüren mayınları döşediklerinin ortaya çıkması üzerine başladığı belirtildi. 25’ten fazla milisin ihanet ve masum insanları savaşa dâhil etmek olarak adlandırdıkları bu hareket sonrası savaş cephelerinden ayrıldığı kaydedildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA, Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi ve Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih’in, görevini yerine getirirken şehit olan Tugay Hamud bin Mürşid’in ailesine dün iki ayrı taziye mesajı gönderdiklerini bildirdi.