Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Nihm, Beyda ve Dali’de 44 isyancıyı öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu destekli Yemen ordusu dün darbeci Husilerin kurtarılan Havha kentine düzenlediği deniz saldırısını önledi. Çatışmalar ve hava saldırıları Hudeyde, Nihm, Cevf, Dalii Midi ve Beyda’da devam etti. Koalisyon uçaklarının son 2 günde düzenlediği hava saldırılarında Hudeyde yakınlarında 60’tan fazla darbeci öldürüldü. Ordunun ilerlemeye çalıştığı Beyda, Dali ve Nihm’de 44 darbeci gerçekleşen çatışmalarda öldü.

Ordu resmi kaynakları, Husilerin batı sahilindeki Havha kentine düzenlediği saldırının engellendiği ve saldırı düzenlemek için yaklaşan 3 teknenin ve darbeci mürettebatının etkisiz hale getirildiği bildirdi.

Darbecilerin Havha’ya düzenlediği saldırı, salı günü darbecilerin Basel müdürlüğünden Hudeyde yakınlarındaki Hayes müdürlüğündeki sivilleri hedeflediği balistik füzenin engellenmesinden sonra geldi. Yerel kaynaklara göre füze Şerif Dağı’nın 15 kilometre uzaklığına düştü.

Kaynaklar, Cerahi müdürlüğünde Husilerin kontrolü altında bulunan bölgelere yapılan hava saldırısında 60 darbeci öldürüldüğünü, onlarca darbecinin de yaralandığını aktardı. Çok sayıda Husi mühimmatının da imha edildiği kaydedildi.

7. Askeri Bölge Sözcüsü Abdullah Şandaki, milislerle girilen çatışmalarda Rayan ve Edma dağlarının özgürleştirildiğini, 26 darbecinin öldürüldüğünü ve çok sayıda militanın yaralandığını bildirerek mevzilerin kullanılamaz hale geldiğini kaydetti. Çok sayıda mühimmatın da kullanılamaz hale getirildiğini belirtti.

Resmi kaynaklar Beyda ilinin doğusundaki Hamra, Suran ve Saha dağları çevresinde 9 darbecinin öldüğünü, koalisyon uçaklarının eş zamanlı olarak darbecilerin Leban’daki mevzilerine hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Midi’nin kuzeyinde gerçekleşen çatışmalarda bölge lideri Ebu Haydera’nın da aralarında bulunduğu onlarca darbeci etkisiz hale getirildi. Diğer darbeciler de esir alındı.

Dün, Cevf ilinin sınır bölgelerinde Koalisyon destekli Yemen ordusu ve darbeci milisler arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Yemen ordusunun resmi sitesi September.net’ten yapılan açıklamada Matub ve Maslub kentlerinde ordu ve Husiler arasında gerçekleşen çatışmalarda, darbecilerin geri çekildiği bildirildi. Aynı zamanda ordu Meziviye, Ham Dağları, Matun’un kuzeyi ve Maslub’a, Husi mevzilerine saldırı düzenledi. Matun ve Maslub cephelerine Husilerin düzenlediği saldırılara karşılık veren ordu darbecilerin mevzilerini yerle bir etti.

Dali ilinin kuzeyindeki Maris cephesinde ordu, Husi saldırılarına karşı koydu. Ordunun resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre 9 milis öldü, 6 milis yaralandı. Ayrıca milisler ve Yemen ordusu arasında Tihami Dağı, Beyt Medari, Necid’ul Karin ve Demet müdürlüğünün güneyinde şiddetli çatışmalar gerçekleşti.

Yemen Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Ali el-Makdisi, silahlı kuvvetlerin güvenliğin ve istikrarın bozulmasına izin vermeyeceğini vurguladı. Makdisi dün Marib’te Yüksek Güvenlik Komitesi üyeleri ile yaptığı toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“Yollar ve sınırlarımız kırmızı çizgimizdir. Ödün veremeyiz ya da uzlaşma yapmayız. Buna kalkışan herkes darbeciden başka bir şey değildir. Karşı karşıya kaldığımız zorluklar daha fazla önlem ve dikkat gerektiriyor. Devletin kullandığı tüm enerji ve itibarı öncelikli olarak halkımız içindir. Devletin hedefi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Arap ittifak ülkeleriyle işbirliği içinde, her şekil ve durumdaki terörizmi ortadan kaldırmaktır. Terörün sonlandığı ve istikrarlı bir devlete ulaşmaktır.