Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Saada’da ilerleyişini sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu’nun Saada’daki İran destekli darbeci Husi milislerine yönelik operasyonlarında ilerleme kaydedildi.

Yemen Özel Kuvvet Tugay Komutanı Tuğgeneral Yasir el- Harisi, tugay kuvvetlerinin Vadi Suban bölgesindeki Suğra’daki sıradağların büyük bir bölümünü ve el- Hadid dağlarının bir kısmını kontrol altına aldığını vurguladı. Söz konusu ilerlemenin Ramazan ayının başlangıcından bu yana düzenlenen operasyonlar sonucu elde edildiğini kaydetti.

Harisi’nin açıklamasında 30’un üzerinde Husi milisin öldürüldüğü bilgisini verdi. Husilerin üst düzey saha liderleri de dahil olmak üzere bazı milislerin esir alındığını ifade etti. Ayrıca Husi milislere ait silahlar, havan topları ve iletişim araçları gibi birçok mühimmatın bulunduğu cephaneliğin ele geçirildiği bildirildi.

Yemen Savunma Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre Tuğgeneral Harisi, Bakim bölgesinin merkezinin ordu tarafından tamamen kuşatıldığını ve artık kurtarılmış olarak kabul edilebileceğini bildirdi. Harisi, söz konusu kuşatmanın ordu güçlerinin geniş alanlarda yürüttüğü arama tarama faaliyetleri sonucunda gerçekleştiğini kaydetti.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’na ait savaş ucaları tarafından da operasyonlara hava desteği sağlandı. Yemen Ulusal Ordusu’na destek amacıyla gerçekleştirilen hava saldırılarında milislerin toplanma yerleri hedef alındı.