Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu, Saada’da yoğunlaşan Husi güçleri üzerinde baskıyı sıklaştırdı. | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Taiz’deki meşru kuvvetler Beyda ve Marib’deki milislerin iki saldırısını püskürttü ve ‘niteliksel ilerleme’ kaydetti.

Yemen ordusu, ilk defa Saada ilinin kuzeybatısındaki Husi milislere ait Razih sınır noktasında bir dizi stratejik noktayı ele geçirdi.

Resmi kaynaklar ayrıca, ordunun, Husilere karşı el-Beyda ve Marib’te şiddetli saldırılar düzenlediğini, Taiz eyaletinde “önemli” bir ilerleme kaydettiklerini belirtti.

6. Tugay’ın Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hasan el-Gamri, ordunun web sitesinde “Yemen ordu güçleri Arap ittifakının hava kuvvetleri tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Husi milislerinin ana kalesinde yeni bir cephe açtılar” ifadelerini kullandı.

El-Gamri, “Ulusal Ordunun kuvvetleri Razeh Merkez Müdürlüğü’nden sadece 4 kilometre kadar ayrılıyor. Şuayb Vadisi ve El-Ezher dağları, Felc ve Raham dağları ile Arib ve Azan bölgeleri özgürleştirildi.

Hükümet kuvvetlerinin ordusu, darbeci milislerin saflarını aşarak ilerlemeye devam ediyor, çatışmalar darbeci milisler arasında çok sayıda ölüme sebep olduğu belirtildi.

Alan kaynaklarına göre, Razeh sınırındaki Huthi bölgelerinde bulunan Suudi ordusu kuvvetlerinin topçu bombardımanı ve meşrutiyeti desteklendi ve yoğun hava saldırılarına eşlik etti.

Saada ilinde, Yemen ordusu tarafından Razeh bölgesinde yeni bir cephe açılması, Husilerin merkezi bölgesinin daha da daralması anlamına geliyor. Dün bu yeni cepheye ek olarak, kuzeyde de ön bir cephe bulunuyor. Kuzeydoğu’da ve el-Cevf ilinde bir cephe daha bulunuyor.