Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Saada’yı kuşattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ordu Komutanı, Yemen Ulusal Ordusu’nun Husi milislerinin kalesi Saada’yı kuşattığı ve bölgeyi kurtarmak için 12 tugayın hazırlandığını bildirdi. Yemen’deki 6.Askeri Bölge Komutanı, Şarku’l-Avsat’a, Yemen askerinin 12 tugayın desteği ile milislerin başlangıç noktası olan Saada bölgesine girmeye hazırlandığını açıkladı.

Komutan, ordunun Saada’yı sadece güneyden değil, kuzey, doğu ve batıdan da kuşattığını vurguladı. 6.Askeri Bölge Komutanı, son çatışmalarda milislerin tutuklanması ile ilk soruşturmanın gerçekleştiğini, bunun sonucunda İran, Irak ve Lübnanlı Hizbullah liderlerinden oluşan uzmanların, Husi milislerinin eğitimine katıldığının ortaya çıktığını açıkladı.

Bu bilgilerin San’a ve Saada’da kalan uzman yabancı asker olan mahkum milislerden alındığını söyleyen komutan, bu milislerin geçtiğimiz dönemlerde el-Cevf ve Medine’ye çok sayıda ziyaret gerçekleştirdiklerine ve milis liderlerinin de onları izlediğine dikkati çekti. Bu milisler, esir düşme korkusuyla, askerlerle olan çatışmalarda en ön safta savaşıyorlardı.

Komutan, bütün cephelerde genel olarak zafer elde ettiklerini, bu cephelerde çatışmaların devam ettiğini ve saha komutanları da dahil pek çok milisin öldürüldüğüne dikkati çekti.

6.Askeri Bölge Komutanı, “Darbeciler son birkaç gün içinde Cumhuriyet Muhafızları’ndan askeri takviyeler aldı ve bunlar ‘ölüm mangaları’ olarak bilinen milislerin saflarına katıldı. Buna rağmen, ordu ana cephelerde başarı sağladı. Bu gelişmeler milislerin moralini etkiledi ve bazı bölgelerde savunma güçleri düştü” dedi.

Komutan, ulusal ordunun darbecilerin savunmasını şaşırtmak için birtakım planlar uygulamaya koyduğunu ve bu planların farklı yerlerde uygulanmasının mümkün olacağını söyledi. Ordunun, 6.Askeri Bölge için kademeli olarak devreye giren üst düzey askeri destek takviyesinin tamamlanmasını beklediğinin altını çizdi. Darbecilere karşı yürütülen silah kaçakçılığı operasyonlarının geçmişe oranla azaldığını fakat, Sadaa önündeki askeri ilerleme karşısında darbecilere askeri destek geldiğini dile getirdi.