Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusu Taiz’in batısında ilerlemeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, ülkenin güneybatısında bulunana Taiz ilinin batısındaki bölgelerde ilerleme kaydetti. Yemenli saha yetkilileri, ordu güçlerinin başta el- Ariş olmak üzere birçok bölgeyi yeniden kontrol altına aldığını belirtti.

Yetkililer, Yemen Savunma Bakanlığı’na bağlı web sitede yayınlanan açıklamalarında, Yemen Ulusal Ordusu’nun, Muveza bölgesinin kuzeydoğusunda İran tarafından desteklenen Husi milisleriyle şiddetli çatışmalara girdiğini aktardı.

Buna paralel olarak, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu’nun uçakları el- Vizaiye ve el- Berh bölgelerinde Husileri hedef alan bir dizi hava saldırısı gerçekleştirdi.

Hava saldırılarında en az 20 milis etkisiz hale getirildi. Mühimmatlar imha edildiği de ifade edildi.

Öte yandan, Yemen Ulusal Ordu Güçleri bir sahil kenti olan Hudeyde’nin doğusundaki Hays bölgesinde de milislerle şiddetli çatışmalara girdi.

Yemenli askeri bir kaynak, söz konusu çatışmaların İb ilindeki el- Adin bölgesinde, Cebel Ras kavşağında gerçekleştirilen hava saldırılarıyla eş zamanlı gerçekleşti. Husi milislerinden çok sayıda kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden oldu.