Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusundan Hucce’yi kurtarma operasyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan önderliğindeki Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından desteklenen Ulusal Ordu Güçleri, Husi milislerin kalesi olan Saada vilayetinin kuzeyindeki Bakim ilçesinde bulunan sıradağlık bölgenin kontrolünü ele geçirdi. Söz konusu durumla birlikte, ordu güçlerinin ilçeyi özgürleştirmeye daha da yaklaştığı belirtildi.

Aynı şekilde Ulusal Ordu Güçleri, Sana’nın doğusundaki Husi milislere ait 3 mevziye topçu saldırısı başlattı. Koalisyon savaşçılarının hava saldırıları eşliğinde ordu güçleriyle yaşanan çatışmalarda Husi milisler kayıp yaşarken, aynı zamanda Ulusal Ordu güçleri de ülkenin kuzeyindeki Bart Anan ilçesine doğru ilerlemesini sürdürdü.

Askeri kaynakların Ulusal Ordu enformasyon merkezinden aktardığına göre, Ulusal Ordu Güçleri, Bakim ilçesinde ilerleyişlerini sürdürüyor. Darbeci milisler ise Arap koalisyonu uçakları tarafından ilçe merkezinde kuşatılmış durumda. Kaynaklar, iki saha komutanı da dahil olmak üzere en az 20 milisin öldürüldüğünü veya yaralandığını belirtti.

Başkent Sana’daki Nihm cephesinde geçtiğimiz Çarşamba akşamı Ulusal Ordu ve Husi milisler arasında patlak veren çatışmaların tırmanmasıyla birlikte, ordu güçleri milislerin mevzilerine yönelik topçu saldırılarını yoğunlaştırırken, çatışmalar onlarca milisin ölmesi ve yaralanmasıyla sonuçlandı. Askeri kaynakların belirttiğine göre ayrıca, Husilere ait birçok askeri mekanizma da tahrip edildi.

Öte yandan ordu güçleri, Cevf iline bağlı Bart Anan ilçesine doğru ilerlemeye devam ediyor.

Saha kaynakları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Hucce ilindeki Vadi Hayran’da çatışmalar daha da tırmandı. Ayrıca Ulusal Ordu Güçlerinin, Vadi Hayran’ın doğusundaki Husi milislerin kontrolü altındaki mevzilerin kontrolünü yeniden sağlamak için milisleri bombardımana tuttuğu ifade edildi.

Askeri kaynaklar, Ulusal Ordu Güçlerinin başarılı tarama operasyonlarının ardından Husi milislerden arındırmak üzere el-Mahazin köyünün güneydoğusuna saldırı başlattığını açıkladı. Kaynaklar, güçlerin Vadi Hayran’ın doğusundaki düşman hatlarında geniş çaplı tarama operasyonu yürüttüğünü vurguladı. Askeri kaynaklar ayrıca, “Beşinci askeri bölgenin komutası, Midi ve Vadi Hayran’ın güneydoğusundaki bölgeleri tarama operasyonlarına başladı. Vadi Hayran’ın doğu bölgeleri tarandı ve 6 km’lik bir alanı temizlendi” ifadelerini kullandı. Aktarılana göre ayrıca, güney ve doğuda 6 km’lik bir alanda tarama operasyonu başlatıldı. Koalisyona bağlı topçular da operasyonlara etkin bir şekilde katılım gösterdi. Milislerin Vadi Hayran’daki son kalesi olan Tabbab el-Nebaşi’nin kontrolü tamamen sağlanırken, bölgeye askeri takviyeler devam ediyor. Aynı şekilde belirtilene göre, Sudan ordusu zırhlı araçları da Ulusal Ordu’nun yanında operasyonlara destek veriyor.