Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen ordusunun Nehm’de ilerleyişi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ordusu, İran destekli Husi milisleri ile yaşanan çatışmaların ardından Sana’nın doğusundaki Nehm ilçesinde yeni bir ilerleme kaydetti.

Yemen Savunma Bakanlığı’na ait ‘26 September Net’ internet sitesinde yayınlanan açıklamada, ordu güçlerinin Nehm vadisinde bulunan Tebab Salih Ali ve Tebab Er-Rubah bölgelerini kurtardığı bildirildi. Açıklamada, çatışmalar sırasında onlarca Husi üyesinin öldürüldüğü vurgulandı.

Kaynak, Yemen Meşru Hükümetini Destekleyen Arap Koalisyonu tarafından bölgede bulunan Husi mevzilerinin bombalandığını aktardı.

Öte yandan Yemen ordusu, Beyda’da yürütülen operasyonlarda son iki günde onlarca İran destekli darbeci Husi milisinin öldürüldüğü açıkladı.

Öldürülen Husi liderlerin isimleri, ‘26 September Net’ sitesinde yayınlandı. Sitede yer alan açıklamada, çatışmalar sonucunda 50 kilometrelik bir alanın kurtarıldığı bildirildi.

Diğer yandan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, İngiltere’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ile telefonda görüştü. Görüşmede, Hudeyde Limanı’ndaki insani yardımlar başta olmak üzere Yemen’deki son durum ele alındı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Yemen Dışişleri Bakanı el-Yemani yaptığı açıklamada, Yemen’in batısında bulunan Hudeyde Limanı’nın İran destekli Husiler tarafından kontrol edilmesinin, İran’dan yapılan silah ve füze sevkiyatı ile bölge ve dünya ülkelerinin güvenlik ve istikrarına yönelik büyük bir tehlike anlamına geldiğini söyledi. Bakan el-Yemani, Husilerin Babu’l-Mendeb ve Kızıldeniz’de oluşturduğu tehditlere sessiz kalmanın artık mümkün olmadığını belirtti.

Bakan el-Yemani, Yemen Meşru Hükümetini Destekleyen Arap Koalisyonu güçlerinin, Husi milisleri ikna etmek için tüm çabaların sarf edilmesi ve herhangi bir sonuca ulaşılmamasının ardından haksızlık, adaletsizlik ve sömürüye maruz kalan Hudeyde halkını Husilerin elinden kurtarmaya karar verdiğini kaydetti.

Bakan el-Yemani ve Bakan Alistair Burt, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Hudeyde sorununa barışçıl bir çözüm bulma çabalarını desteklediklerini ve Husi milislerin şehri ve limanı barışçıl bir şekilde teslim etmeleri konusunda ikna edebileceğini umduklarını belirttiler.

İki bakan, Hudeyde ve tüm Yemen bölgelerine insani yardımın devam etmesinin önemini vurgulayarak, Husilerin yardımları engellememelerini istediler.