Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Sağlık Bakanı: Kolera salgınına yönelik çabalarımız sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Sağlık Bakanı Nasır Baum, Yemen’de kolera salgınına karşı yapılan etkin mücadeleyle, iyileşme oranının yüzde 99.2’ye ulaştığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Baum, Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezinin sağladığı gibi diğer uluslararası yardım kuruluşlarını da çevre sağlığı düzenleme, içme suyu temin etme, durgun su arıtma ve sağlık koşullarını oluşturma konularında destek sağlamaya çağırdı.

Yemenli bakan, uluslararası kuruluşların hastalara gıda ulaştırma ve laboratuvar donatımını güçlendirmede katkı sağlamamalarını istedi.

Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezinin, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri yardım kuruluşlarının ücretsiz bir şekilde tedavi sağladıklarını söyledi. Ancak BM kuruluşlarının da tıbbi malzeme ulaştırma, mevcut laboratuvarları geliştirip güçlendirme, epidemiyolojik gözetim sağlama ve salgın ile mücadele eden kişileri teşvik etme konularında destek olmaları gerektiğini belirtti.

Baum, kolera salgınına karşı gösterdikleri çabaların büyük ölçüde sonuç verdiğini, bakanlığın geçtiğimiz iki hafta içerisinde Yemen’in tüm illerinde dört ölüm gerçekleştiğini ayrıca Yemen sağlık bakanlığının, sağlık kuruluşlarında hazırlıklarını yükseltmeye devam ettiğini çünkü her an salgının yayılma gösterebileceğini açıkladı.

Bakan, kolera salgınından iyileşen kişilerin oranının düzeldiğini, Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezinin hastalara müdahalede bulunduğunu, BAE Kızılayı ve Kuveyt yardım kuruluşu ve diğer uluslararası kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü, son yayınladığı raporda dört ayda Yemen’de yarım milyondan fazla kişinin koleraya yakalandığını bildirdi.

Hastalığın, 1975 insanın ölümüne ve su yoluyla bulaşan virüsün 5 binden fazla yeni vakaya yol açtı.

Suudi Arabistanın, Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezi aracılığıyla Yemen’de Dünya Sağlık Örgütü çalışmalarını desteklemek amacıyla ağustos ayının başlarında anlaşma imzalandığı belirtildi.