Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen savaşında 4 kritik cephe | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşru hükümetin savaş sahasında gösterdiği ilerlemeler yaşanıyor.

Koalisyon tarafından desteklenen Yemen ordusunun savaşın bitirilmesi ve Husilerin bozguna uğratılması konusunda Beyda, Taiz, Hudeyde ve Saada cephelerinde yeni bir askeri operasyonun uygulanmaya başlayacağına işaret ediyor.

Son iki günde kuzey yönünden Beyda şehrinden açılan ikinci bir cephe sahadaki dikkat çekici tırmanışı gösteriyor. Beyda’da Kana’dan başlayan kuşatma Şebhe’ye bitişik doğudan devam eden askeri harekatlar darbeci Husi güçlerini kıskaç altına almaya başladı.

Saada kentindeki son gelişmeler Zahir’e bağlı ilin batı kesiminde ilk kez bir operasyon gerçekleştirilmesine şahid oluyor ki bu bölge Husilerin kalelerinden biri sayılıyor.

Razih il merkezine bağlı Saada’nin kuzeybatısındaki bu yeni cephe, birliklerin Ezhar dağlarından Müdürlüğün merkezine doğru ilerlediği diğer cepheye bitişik. Şeda müdürlüğündeki bölgeleri ve Haydaran’daki milislere ait yerleri ele geçirdikten sonra Batı cephesiyle buluşmak olasılığı yüksek görüyor.

Saada’daki Yemen ordusunun “yılanın başını koparmak” adı altında yürüttüğü bu operasyonlar ve Saada’nın kuzey ve kuzeydoğudaki Kataf ve el-İbb cephelerindeki hareketlilik, milis savunmasını kırmak ve onların ana kalesini geri almak için askeri operasyonların yukarıya doğru ivme kazandığını gösteriyor. Bu bölgenin kurtarılması çeşitli cephelerde Husileri maddi- manevi felce uğratacak.

Askeri gözlemcilerin Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre, Yemen ordusu ve Koalisyon güçlerinin planı, el- Kabita’dan başlayarak Rahide ve Huban bölgesi çevresindeki Zehaf bölgesini ele geçirerek Taiz bölgesini geri almak. Bu gerçekleşirse milis güçlerinin ana karargahı çökecek ve Kuzey Ab’dan gelen yardımlar da kesilmiş olacak.

Bu cephede Yemen ordusunun operasyonları Husiler için önemli sayılan Rahide’de sürmektedir. Burası Haceriye bölgesinde ve Taiz’in güney kırsalına teçhizatın ulaştırıldığı önemli bir dayanak noktası.

Genel Halk Kongresi (GHK) Partisi’ne yakın kaynaklar, Abdullah Salih’in kardeşinin oğlu Tarik Salih’in yönettiği büyük kuvvetlerin Hudeyde ve limanına doğru ilerleme amacıyla başlatılan büyük operasyon bağlamında Batı sahilinden el Maha müdürlüğüne ulaştığı bildirildi.

Siyasi yorumcuların tahminlerine göre son zamanlarda Husilerin Suudi Arabistan’a attığı roketler ve petrol tankerinin hedef alınması gibi olaylar cezasız kalmayacak. Tahminler, Batı sahil cephesinde bir askeri operasyonun çok yakın olduğu yönünde.
Yemen resmi kaynaklarının bildirdiğine göre Yemen ordusunun Mereb’ten Beyda’ya doğru başlattığı yeni cephede dün Husilerle yapılan şiddetli çatışmaların, karşılıklı top atışların ve ulusal orduyu destekleyen Koalisyon güçlerinin milis güçlerin askeri istihkamlarını bombalamasının ardından büyük ilerleme kaydedildi.

Beyda’yı ele geçirme gayreti hükümet güçlerinin güney tarafından Zimar, Dali, Ab ve Sanaa’ya doğru yönelmesinde kapıları sonuna kadar açtı. Bu durum aynı zamanda milisleri baskı yapmak, bulundukları mevkileri dağıtmak, birçok cephede güçlerini yıpratmak anlamına geliyor.

GHK ve bir kabile lideri Hüseyin Hazip, içlerinde bulunmalarına rağmen Beyda’ya doğru cephe açılmasına müsaade etmeyen Murad kabilesinden acil talepte bulundu. Zira bununla ilgili olarak bölge kaynayan kazana girip yok olacak.

Yemenli aktivistler bu konuyla ilgili sosyal medya sitelerinden ironik bir çağrıda bulundular ve sonu gelmiş milislerin kurtulma çabalarını skandal ve boş bir çaba olarak nitelendirdiler. Onlara göer bu çabalar milislerin Murad kabilesini sevmesinden kaynaklanmıyor!

“Eylül” adındaki orduya ait internet sitesinin haberine göre Beyda’nın Husi milislerin elinden kurtarılması amacıyla ordu ilerlemesine devam ediyor. Ordu kuvvetlerinin bildirdiğine göre Husilerle kuvvetleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor ve eş zamanlı olarak Mesude, el-Ur, Havran ve Kaniye bölgelerindeki Husi mevkileri hava saldırıları ile hedef alınıyor.

Bu olaylarla ilgili olarak dün Husilerin sözde Meclis Başkanı Salih el- Samad, milis güçlerin Savunma Bakanı ile Sana’da artan çatışmalara karşı nasıl karşı konulacağı konusunda bir toplantı yaptı.
Yine yerel kaynakların verdiği bilgiye göre Yemen ordusunun ilerleyişinin ardından Zahir’deki Kem askeri kampını ele geçirdikten sonra, Husi elebaşı Abdulmelik el-Husi, taraftarlarını ve doğduğu yer olan Meran’daki komutanlarını harekete geçirdi.

Yemen resmi kaynaklarının bildirdiğine göre Husilerin yoğun olarak bulunduğu Meran bölgesi ilk kez Yemen ordusu tarafından bombalandı. Burada amaç Meran’a ilerlemeden önce bölgeye bakan dağları Haydan merkezindeki diğer bölgeleri çabucak ele geçirmek.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi ve yardımcısı Ali Muhsin Ahmar ve devlet başkanı Ahmed Abid bin Dağr, son iki gündür kuvvet komutanları ve Savunma Bakanı Muhammed el-Makduşi ile yoğun görüşmeler gerçekleştirdi.

SABA haber ajansının bildirdiğine göre Mansur Hadi, Makduşi’den Beyda cephesindeki son gelişmelerle ilgili bilgi aldı. Yine Melahiz müdüriyetine bağlı Saade ile Hudeydiye’ye doğru batı sahilindeki ilerlemeyle ilgili de gelişmeleri dinledi.

SABA, Hadi’nin Yemen’e dış müdahalelerle zarar veren ve ülkeyi imamet dönemine döndürmeye çalışan Husilerin ülkeden tamamen temizlenmesi için yapılması kararlaştırılan operasyonların önemini vurguladı.

Önceki gün de Yemen Silahlı Kuvvetleri basın merkezi Husilerin merkezi Saada’nın kuzeydoğusundaki Kitaf üssüne bağlı ordu güçlerinin 5 km. uzunluğundaki sıradağları ele geçirdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada Arap Koalisyonu destekli ordu güçlerinin Kitaf’ın kuzeyindeki Husi bölgesine geniş bir saldırı düzenleyerek Fira vadisine bakan sıradağlardan bazılarını ele geçirdiğini açıkladı. Basın merkezine göre, kuvvetler “çok miktarda mayın ve çeşitli cihaz ve iletişim cihazlarına ek olarak güdümlü ve anti-tank füzeleri içeren bir cephanelik buldular. Yapılan savaşlarda Husi milisleri maddi ve insan kayıplarıyla karşılaştılar, dağlarda dağılmış düzinelerce Husi cesedi bulundu.

Yine milisler dün Sana’nın kuzeybatısındaki Hamdan bölgesinden Marib’e doğru gerçekleştirdiği füze atışı başarısızlıkla sonuçlandı. Görgü tanıkları füzenin Sana’nın kuzeyindeki Ercah müdürlüğüne bir çiftliğe düştüğünü söylediler.

Yemen ordusu, koalisyon savaşçılarının hava desteği ile başkentin kuzey doğusunda Nehim’de stratejik bir sıradağı ele geçirdiğini duyurdu.

7.Askeri Bölge Komutan Abdullah Naci Sandıki, 23 Husi milisinin öldüğü ve pek çoğunun yaralandığı şiddetli çatışmaların ardından Siğla ve Akd dağlarının ele geçirildiğini açıkladı.