Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen Ulusal Ordu güçleri, 70’ten fazla Husi’yi öldürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El-Beyda, Kızıldeniz kıyısı bölgeleri, Taiz ve Lahic’in kuzeyindeki cephelerde Yemen ordusu ve halk direnişi tarafından meşru hükümeti destekleyen koalisyon uçakları ile 27 Haziran’da düzenlenen operasyonda en az 70 Husi milisin öldürüldüğü bildirildi.

Husilerin Lahic ve Taiz’de yaşadığı kayıplarla eş zamanlı olarak ulusal ordu ve halk direniş güçleri, el-Beyda’nın kurtuluş operasyonunu tamamlamak üzere askeri bir operasyon başlattı.

Beyda eyaletinde bulunan Ganiye cephesindeki ulusal ordu güçleri, el-Suvadiye bölgesindeki milislere yönelik bir saldırı düzenledi.

Halk Direnişine yakın kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, ulusal ordu güçleri, el-Şehit tepesinin özgürlüğünün kazanılmasının ardından El-Entel bölgesinin de kontrolünün sağlandığını duyurdu. Kaynak, el-Suvadiye’de yer alan el-Vahabiye’deki el-Yusbel’de darbeci milislere yönelik saldırı düzenlendiğini belirtti. Kaynak, General Seyf Abdurrab el-Şedadi liderliğindeki 195. Tugay güçlerinin, koalisyona ait uçakların sağladığı hava desteği ile Gurn Harfan Dağı’nın ve el-Haliga Dağı yakınlarındaki birçok mevzinin kontrolünü sağladığını ifade etti.

Ulusal orduya ait medya merkezinin aktardığına göre, 117. Piyade Tugayı Tuğgeneral Abdurrab el-Asbahi, bugün gerçekleşen çatışmalarda en az 25 milisin öldürüldüğünü ve onlarcasının yaralandığını belirtirken, 5 milisin orduya esir düştüğünü, Husi milislere ait mühimmat depolarının ve savaş ekipmanlarının ele geçirildiğini vurguladı.

El-Asbahi, “Çatışmalar, Yusbel dağlarında hala devam ediyor. Aynı şekilde ulusal ordu güçleri, el-Tebbab el-Sud bölgesindeki milisleri birçok açıdan kuşatmış durumda” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Yemen’nin güneyinde yer alan Lahic bölgesindeki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Ulusal ordu güçleri, Taiz’in güneydoğusundaki el-Rahida bölgesine doğru ilerleyişlerini sürdürürken, güçler geçtiğimiz Cuma günü başlatılan askeri operasyonlar çerçevesinde de el-Kabayta bölgesinde Husi milislere karşı önemli başarılar kaydetti.

El-Kabayta’daki hükümet sözcüsü Ali Muntesar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ulusal ordu ve Halk Direnişi, Lahic eyaletinin büyük bir kısmının kontrolünü sağladı. Bölgede şiddetli çatışmalar devam ediyor. El-Cevazea’daki stratejik el-Kahus dağı, el-Murabaha’daki el-Rakize dağı, el-Gathat, el-Sade, Sakime ve el-Murabaha bölgeleri ele geçirildi” dedi. Muntesar ayrıca, “Güçler, el-Kabayta’nın kuzeydoğu bölgelerinde, el-Halacim, santral ve el-Cidr bölgelerinde kontrolü sağladı” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde ulusal ordunun, milislerin saflarında kayıplara neden olduğu ve Calis dağına doğru ilerleyişini sürdürdüğü belirtildi.

El-Kabayta cephesi komutanı Tuğgeneral Salim Ahmed ise, “Askeri operasyonlar, sayın Cumhurbaşkanının direktifleri doğrultusunda gerçekleştiriliyor. El-Kabayta bölgesinin batı kesimlerinde büyük ilerlemeler kaydedildi. Stratejik öneme sahip Mucer dağı, Tebbab el-Anin ve Sug el-Hamis merkezi özgürleştirilirken, Taiz ve Lahic bölgeleri arasındaki el-Kabayta ve Tur el-Baha cephelerinde çatışmalar yaşanıyor” açıklamasında bulundu.

Ulusal orduya ait medya merkezi tarafından aktarılana göre Tuğgeneral Hasan Salim, “Önümüzdeki günlerde, Husi milislerin kontrolü altındaki birçok alan özgürleştirilecek. Bu durum, el-Kabayta ve Tur el-Baha cepheleri arasındaki ortak operasyonlar aracılığıyla el-Kabayta’nın da tamamen ele geçirilmesine olanak tanıyacak” ifadelerini kullandı. Salim ayrıca, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri kontrolündeki Arap koalisyonunun büyük desteğine ve aktif katılımına övgüde bulundu.